کارزاری برای ایجاد عدالت جنسیتی در فوتبال حرفه‌ای آلمان
گروهی متشکل از نه زن دست‌اندرکار فوتبال در آلمان برای عدالت جنسیتی بیشتر در فوتبال این کشور پا به میدان نهاده‌اند. آن‌ها بر این باورند که قدرت اجتماعی نهفته در ورزش فوتبال بیش از آن چیزی است که تصور می‌شود.

متن کارزار ناظر بر ایجاد عدالت جنسیتی بیشتر در ورزش فوتبال حرفه‌ای آلمان را نه زن نام‌آشنای این ورزش امضا کرده‌اند. از آن بین می‌توان به کلائودیا نویمان، مفسر فوتبال و بیبیانا اشتاین‌هاوس، داور پیشین فوتبال آلمان اشاره کرد.

چند زن سرشناس فوتبالیست آلمان نیز با این کارزار همراه شده‌اند. کاتیا کراوس، دروازه‌بان سابق تیم ملی فوتبال زنان و آلموت شولت، دروازه‌بان کنونی تیم ملی فوتبال زنان را می‌توان نام برد. یانا برنهارد، رئیس اتحادیه اسپانسرهای "اس‌۲۰" آلمان نیز یکی از کسانی است که از این کارزار حمایت کرده است.

این کارزار را چنین تعریف می‌کنند: نه زن، هشت خواست و یک پیام. هدف از این کارزار خارج کردن فوتبال آلمان از سلطه مردانه آن است.

به باور آن‌ها، اتحادیه فوتبال آلمان و لیگ فوتبال این کشور از تحولات اجتماعی جاری عقب مانده و نیاز به اصلاحی ساختاری دارد.

آنها می‌گویند عقب ماندن از تحولات اجتماعی باعث کاهش محبوبیت ورزش فوتبال در جامعه آلمان شده است. آنها چاره را نیز در ایجاد عدالت جنسیتی بیشتر و حضور فعالانه‌تر زنان در این ورزش می‌دانند.

زنان دست‌اندرکار فوتبال آلمان چه می‌خواهند؟

در ترکیب فدراسیون فوتبال آلمان، در کادر رهبری باشگاه‌های فوتبال این کشور، حضور زنان بسیار کم‌رنگ است. اکنون امضاکنندگان این بیانیه خواستار تغییر فوری این موضوع شده‌اند.

آن‌ها گفته‌اند که تا سال ۲۰۲۴ باید سی درصد اعضای فدراسیون فوتبال و همچنین کادر رهبری باشگاه‌های فوتبال حرفه‌ای این کشور به زنان اختصاص یابد.

افزون بر آن، آنها درخواست کرده‌اند که در یک رده پائین‌تر، تعداد زنان باید به ۵۰ درصد برسد و عدالت جنسیتی کاملا برقرار شود.

رقابت زنان در بوندس‌لیگای آلمان، دیدار بایرن مونیخ با هوفن‌هایم
رقابت زنان در بوندس‌لیگای آلمان، دیدار بایرن مونیخ با هوفن‌هایم

آنها همچنین درخواست کرده‌اند پرداخت حقوق‌ و دستمزد در ورزش فوتبال حرفه‌ای به گونه‌ای شفاف صورت گیرد و زنان در ازای انجام کار مشابه، حقوق و دستمزد مشابه مردان دریافت کنند. منع رفتارهای سکسیستی نیز از دیگر مطالبات این زن‌ها بوده است.

یانا برنهارد در مصاحبه با دویچه وله آلمانی تاکید کرد که بحران حاکم بر فدراسیون فوتبال آلمان ریشه در جنگ قدرت دارد و اصلاح ساختاری آن و تغییر ترکیب جنسیتی این فدراسیون می‌تواند از دامنه این بحران بکاهد. به باور برنهارد، بحران موجود اما تنها به فدراسیون فوتبال این کشور محدود نمی‌شود و در کل فوتبال حرفه‌ای آلمان می‌توان جلوه‌هایی از آن را مشاهده کرد.

برنهارد در این گفت‌وگو تاکید کرد که هسته‌ اولیه این گروه، متشکل از نه زن دست‌اندرکار فوتبال برخاسته از تماس‌هایی است که این افراد از طریق کانال‌های متفاوت با یکدیگر برقرار کرده بودند. می‌گوید موضوع بر سر "آینده ورزش فوتبال حرفه‌ای" در آلمان است.

او گفت که کارزار ایجاد عدالت جنسیتی بیشتر در فوتبال حرفه‌ای آلمان از سوی برخی از مردان ورزشکار و دست‌اندرکار فوتبال نیز مورد حمایت و پشتیبانی قرار گرفته است. اما، هیچ مردی در هسته این گروه حضور ندارد.

یانا برنهارد در توضیح چرایی این موضوع افزود که هم فرصت برای گسترش مشارکت محدود بوده و هم هماهنگ کردن فعالیت‌ها در یک گروه کوچک ساده‌تر از یک گروه بزرگ است.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.