فیوری و جاشوا؛ وضعیت مبهم یکی از بزرگ‌ترین مسابقات بوکس تاریخ

به تایسون فیوری دستور داده شده برای سومین بار با دیونتی وایلدر مبارزه کند به این ترتیب "ابر مسابقه" او با آنتونی جاشوا که قرار بود در عربستان برگزار شود، در هاله‌ای از ابهام قرار گرفته است.

فیوری ۳۲ ساله، در دومین مسابقه با وایلدر که فوریه ۲۰۲۰ برگزار شد، کمربند قهرمانی دبیلو‌بی‌سی را بدست آورد؛ مبارزه اول این دو نفر مساوی شده بود.

فیوری و وایلدر قرار بود یک بار دیگر مبارزه کنند اما همه‌گیری جهانی ویروس کرونا این دیدار را به تعویق انداخت و پس از آن بود که فیوری سراغ مسابقه‌ای دیگر رفت.

دیروز (دوشنبه) یک قاضی در آمریکا حکم داد که وایلدر حق دارد تا قبل از ۱۵ سپتامبر با فیوری برای سومین بار مبارزه کند.

اعضای تیم وایلدر از مدت‌ها قبل به دنبال برگزاری این مسابقه بوده‌اند، ولی محدودیت‌های ناشی از کرونا موجب شد زمان مبارزه که ژوئیه ۲۰۲۰ بود، به سال ۲۰۲۱ موکول شود.

فیوری حاضر به مسابقه در سال ۲۰۲۱ نشد و گفت این زمان باید تغییر کند. حالا اما دنیل واینستاین، قاضی آمریکایی می‌گوید که مسابقه سوم باید قبل از ۱۵ سپتامبر انجام شود.

Deontay Wilder and Tyson Fury
وایلدر و فیوری در دسامبر ۲۰۱۸ مساوی کردند و فیوری مسابقه تکراری در فوریه ۲۰۲۰ را برد

فرانک وارن، کارگزار فیوری گفت: "قبل از توافق با گروه وایلدر نمی‌توانم با قطعیت بگویم که مسابقه فیوری با جاشوا انجام خواهد شد. ما سخت کار می‌کنیم تا این قضیه حل شود. ما دیشب با آن‌ها مذاکره کردیم و امیدواریم که نتیجه حاصل شود. اما اگر توافقی بدست نیاید، تایسون با وایلدر مبارزه خواهد کرد. فقط همین دو گزینه وجود دارد."

اعضای تیم وایلدر حاضر نشدند به سئوال‌های بخش ورزشی بی‌بی‌سی در مورد پیشرفت این فرآینده پاسخ دهند.

فقط ۲۴ ساعت قبل از اعلام حکم دادگاه آمریکا بود که فیوری خبر از قطعیت مسابقه با جاشوا داد. جاشوا سه کمربند قهرمانی معتبر سنگین‌وزن بوکس جهان از منظر سازمان‌های آی‌بی‌اف، دبلیو‌بی‌ای و دبلیو‌بی‌او را در اختیار دارد. به این ترتیب برنده مبارزه‌ای که قرار است ۱۴ اوت در عربستان برگزار شود، برای اولین بار در تاریخ بوکس، صاحب هر چهار کمربند خواهد شد.

تا این لحظه هنوز نمی‌توان گفت که مسابقه فیوری و جاشوا در ماه اوت برگزار نخواهد شد، اما به نظر می‌رسد که پس از این رخدادها قرارداد جدیدی امضا شود.

حالا این گزینه مطرح است که تیم فیوری و جاشوا مبلغی به وایلدر پرادخت کنند تا وقفه‌ای در برگزاری مسابقه ایجاد نشود.

وارن گفت: "این خرج زیادی برمی‌دارد. او تا جایی که بتواند پول طلب می‌کند و به نظرم اگر وارد این مسیر شویم، همه چیز به مذاکرات بستگی خواهد شد."

گفته می‌شود که مقام‌های عربستانی برای انجام شدن مبارزه جاشوا-فیوری ۱۰۶ میلیون پوند وسط گذاشته‌اند.

علاوه بر این پول درآمد حاصل از پخش تلویزیونی و بلیت‌فروشی روز مسابقه هم به درآمد‌های این رویداد اضافه خواهد شد.

لوک ردی، کارشناس بوکس بی‌بی‌سی در این رابطه گفت: "هنوز مشخص نیست که اقدام وایلدر چقدر موثر است. با توجه به درآمد هنگفتی که از مسابقه فیوری و جاشوا به وجود می‌آید، یک راه حل این است که مبلغی به وایلدر پرداخت شود و حتی به او گفته شود که مبارزه‌اش با فیوری زمستان ۲۰۲۲ برگزار خواهد شد."

"این می‌تواند برای او پیشنهاد مناسبی باشد، او پول زیادی به جیب می‌زند و در کوتاه مدت هم با هر حریفی که بخواهد مسابقه خواهد داد. او ۱۵ ماه است که وارد رینگ نشده است."

"حالا بی‌نهایت عامل وارد مسابقه فیوری-جاشوا شده است. سه کارگزار، تعداد زیادی پخش‌کننده تلویزیونی، چهار طرف که باید اجازه برگزاری را بدهند و همین طور محل کشور میزبان که باید اجازه انجام مبارزه را بدهد."

"اما هرگونه تاخیر در این مسابقه می‌تواند به ورزش بوکس صدمه بزند، این مسابقه‌ای است که بسیاری از افراد خارج از بوکس هم به آن ابراز علاقه کرده‌اند و فرصتی طلایی برای وارد کردن افرادی جدید به این رشته است. کمتر مسابقاتی می‌توانند تا این اندازه مورد توجه این بخش گسترده از مردم قرار بگیرد."


عربستان میزبان "داغ‌ترین" مسابقه بوکس سنگین‌وزن جهان

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.