فراخوان علیه بازی‌های المپیک با امضای بیش از ۳۵۰هزار نفر

حدود ۳۵۱هزار نفر از شهروندان ژاپن با امضای یک فراخوان خواستار لغو بازی‌های المپیک شدند. دولت ژاپن به‌رغم پاندمی کرونا همچنان قصد برگزاری آن را دارد، اما هم‌زمان اعلام وضعیت اضطراری در مناطق مختلف رو به گسترش است.

مخالفان برگزاری بازی‌های المپیک در تابستان امسال در توکیو روز جمعه ۱۴ مه (۲۴ اردیبهشت) فراخوانی با امضای حدود ۳۵۱هزار نفر را به فرماندار پایتخت، خانم یوریکو کویکه ارائه دادند.

کنجی اوتسونومیا، مبتکر این فراخوان (پتیشن) می‌گوید: «پرسش اینجاست که ما در دوران پاندمی برای زندگی اولویت قائل هستیم و یا مراسمی که نامش بازی‌های المپیک است.» او می‌افزاید: «خواسته‌های ما بازتاب افکار عمومی در کشور ماست.»

کمیته بین‌المللی المپیک (IOC) اما به‌رغم مخالفت‌های عمومی همچنان بر برگزاری این مسابقات بین‌المللی اصرار می‌ورزد. چهارشنبه هفته گذشته مارک آدامز، سخنگوی رئیس کمیته بین‌المللی المپیک ضمن ابراز "تفاهم برای هر گونه نگرانی" افزود که مسئولان المپیک مصمم به برگزاری آن هستند و تلاش خواهد شد "چنان بازی‌های عالی ارائه شود که جهانیان را به یکدیگر پیوند زند".

هفته پیش از آن، جان کوتس، معاون رئیس کمیته بین‌المللی المپیک تصریح کرده بود که "سناریوی دیگری برای لغو و یا تعویق بازی‌ها نمی‌تواند وجود داشته باشد".

با این حال نخست‌وزیر ژاپن، یوشیهیده سوگا، با توجه به اعلام وضعیت اضطراری به خاطر همه‌گیری کرونا در چندین منطقه کشور و اینکه موج چهارم کرونا در حال شکل‌گیری است، برای نخستین بار نسبت به برگزاری بازی‌های المپیک ابراز تردید کرد.

او گفت: «برای من، بازی‌های المپیک هرگز در اولویت نبوده است.» این رئیس دولت مناقشه‌‌برانگیز در برابر پارلمان افزود: «حفاظت از زندگی و سلامت انسان‌ها از بالاترین الویت‌ها برخوردار است.»

 

 

 

 

 

 دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.