پرویز کاردان هنرپیشه و کارگردان قدیمی تلویزیون ایران درگذشت
پرویز کاردان، هنرپیشه و کارگردان قدیمی امروز جمعه بیست و یک خرداد ماه در سن ٨٤ سالگی در شهر لس آنجلس چشم از جهان فروبست. کاردان در سال ١۳١٦ درشیراز متولد شد. او فارغ التحصیل دانشکده هنرهای دراماتیک و کارگردانی تلویزیون در انگلستان بود و کار حرفه ای خود را در سال ١۳٨٨ با نمایش‌های تلویزیونی در ایران آغاز کرد.

سریال "خانه بدوش" که مردم آن را با نام بازیگر اصلی‌اش "مراد برقی" که همان پرویز کاردان بود می شناختند پربیینده ترین سریال تلویزیونی ایران در دهۀ ١۳٥٠ به شمار می‌رفت به طوری که شب‌های پخش آن تهران خلوت‌ترین اوقات خود را تجربه می‌کرد. ستار خوانندۀ معروف ایرانی با خواندن ترانۀ این سریال پا به عرصۀ موسیقی ایران گذاشت.

سریال "سرکار استوار" با بازیگری عبدالعلی همایون (در نقش سرکار استوار)، پرویز صیاد (صمد) و شهناز تهرانی (لیلا) یکی دیگر از ساخته های پرطرفدار پرویز کاردان در همین دوره بود که هنوز بینندگان بسیاری را به خوب جلب می‌کند.

"اختاپوس" سریال دیگر تلویزیونی است که پرویز کاردان با همکاری پرویز صیاد تهیه و تولید کرد که به مطرح شدن یکی از کاراکترهای طنز تلویزیون ایران معروف به "آقای قاطبه" (نوذر آزادی) انجامید. فیلم "عمو یادگار" از جمله ساخته‌های سینمایی پرویز کاردان در سال ١۳٥٠ بود. انقلاب اسلامی ١۳٥٧ پرویز کاردان را همانند هنرمندان بسیاری راهی تبعید در لس آنجلس کرد. در تبعید پرویز کاردان به فعالیت در عرصۀ تئاتر ادامه داد و دو سریال تلویزیونی برای شبکه های "پارس" و "تلویزیون ملی ایران" تولید نمود.

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.