بیونتِک آلمان در مخالفت با لغو مالکیت معنوی بر واکسن کرونا، به شرکت‌های معتبر جهان «امتیاز ویژه» تولید می‌دهد

پروفسور اوگور شاهین، نخستین سازنده واکسن ضد کرونا و رئیس شرکت بیونتک آلمان ضمن رد پیشنهاد دولت آمریکا برای نادیده گرفتن امتیاز واکسن، این کار را خطرناک دانست و در مقابل اعلام کرد که حاضر است به شرکت‌های معتبر و قابل اعتماد در سراسر جهان امتیاز ویژه تولید واکسن بیونتِک را بدهد.

دولت آمریکا به تازگی پیشنهاد کرده است که امتیاز شرکت‌های تولید کننده واکسن ضد ویروس کویدـ۱۹ لغو شود تا برای شتاب بخشیدن به واکسیناسیون در سراسر جهان شرکت‌های دیگر بتوانند بی نیاز از کسب امتیاز تولید واکسن را آغاز کنند.

خطر هرج و مرج در تولید واکسن

به گفته ایگور شاهین مدیر شرکت بیونتِک آلمان اجرای پیشنهاد آمریکا منطقی نیست. این طرح می‌تواند سبب شود که شرکت‌های فاقد صلاحیت زیر نام شرکت‌های صاحب امتیاز واکسن‌هائی تولید کنند که یا موثر نباشند و یا عوارض جانبی خطرناکی داشته باشند.

وی می‌گوید: «برای تسریع واکسیناسیون، به ویژه در کشورهای جهان سوم، باید اقدام کرد و ما حاضریم به شرکت‌های شناخته شده و معتبری که آزمایش درستی کار خود را پس داده‌اند، امتیاز مشروط بدهیم».

پروفسور اوگور شاهین رئیس شرکت بیونتِک است که در سال ۲۰۱۸ برای تحقیق روی داروهای ضد سرطان در شهر ماینتس آلمان تاسیس شد. به گفته شاهین این شرکت تاکنون حدود یک میلیارد و ۵۰۰ میلیون یورو صرف تحقیق پیرامون مقابله با سرطان کرده و در بهار سال ۲۰۲۰ با همکاری شرکت فایزر آمریکا واکسن فایزر بیونتِک را تولید کرد.

با تولید این واکسن بود که شرکت بیونتک به درآمدی سرشار دست یافت. اوگور شاهین ترک تبار که همراه با همسرش مدیریت شرکت بیونتک را در اختیار دارد، در یک مصاحبه مطبوعاتی با نمایندگان رسانه‌های خارجی مقیم آلمان اعلام کرد که شرکت سرمایه گذاری سنگین خود را مدیون سهامداران است، با این همه از تقسیم سود حاصل از تولیدواکسن خودداری می‌کند و آن را صرف ادامه تحقیقات و توسعه شرکت خواهد کرد.

مقاومت واکسن بیونتک در برابر ویروس هندی

به رغم تلفات سنگینی که ویروس هندی کرونا در این کشور به بار آورده است، اوگور شاهین روز پنجشنبه ۲۹ آوریل/۹ اردیبهشت در جمع خبرنگاران خارجی مقیم آلمان گفت که نگرانی بابت ویروس هندی کرونا جدی نیست، زیرا آزمایش‌ها نشان داده که واکسن بیونتک قادر به ایجاد ایمنی در برابر آن هست. این آزمایشات در مرحله نهائی است و نتایج آن به زودی اعلام خواهد شد.

به گفته شاهین، واکسن بیونتک اصولا در برابر همه جهش‌های ویروس کویدـ۱۹ کارآمد است و تاکنون چیزی که عکس آن را ثابت کند اتفاق نیافتاده است. به گفته او ظاهرا یک نفر در اسرائیل پس از تزریق این واکسن دچار مشکل عضلات قلب شده است. این مورد در بریتانیا در دست بررسی علمی است و تحقیقات تاکنونی نشان داده که ربطی به تزریق واکسن نداشته است.

پروفسور شاهین در ادامه مصاحبه خود تصریح کرد که با توجه به حجم تولید واکسن‌های مختلف، اتحادیه اروپا خواهد توانست در ۲٧ کشور عضو خود همه مردم را تا پایان تابستان امسال واکسینه کند و پس از آن صدور واکسن به کشورهای دیگر جهان تسهیل خواهد شد. وی عملکرد کمیسیون اروپا را در زمینه سفارش واکسن و حتی صدور آن به خارج از اتحادیه اروپا درست دانست.

واکسیناسیون کودکان از سال ۲۰۲۲

براساس مصوبات فعلی در حال حاضر تنها افراد بالای ۱۶ ساله می‌توانند علیه ویروس کویدـ۱۹ واکسینه شوند، زیرا موارد و شدت بیماری در افراد زیر این سن بسیار نادر بوده است. اما روزنامه پزشکان که در آلمان منتشر می‌شود گزارش داده است که برخی تولیدکنندگان، تحقیق در مورد کودکان زیر ۱۶ ساله را نیز آغاز کرده‌اند.

این روزنامه می‌نویسد که هدف تولیدکنندگان جلوگیری از انتقال بیماری از طریق کودکان به بزرگسالان اعلام شده است. اما آغاز واکسیناسیون کودکان مدتی طول خواهد کشید. آزمایش روی کودکان دقت و زمان بیشتری می‌طلبد.

پروفسور فرد سپ مدیر مرکز پزشکی کودکان و نوجوانان دانشگاه ماینس آلمان گفته است که آخر سال جاری یا در آستانه سال ۲۰۲۲ امکان تزریق واکسن به زیر ۱۶ ساله‌ها وجود خواهد داشت.

به گفته پروفسور سپ از آنجا که ابتلای کودکان به ویروس کویدـ۱۹ و شدت آن احتمال بسیار کمی دارد، باید اخلاقی بودن واکسیناسیون کودکان، به استثنای آن‌ها که در معرض خطر جدی کرونا قرار دارند، مورد پرس و جو قرار گیرد، زیرا کودکان به طور عمده به خاطر حفظ سلامتی بزرگسالان واکسینه خواهند شد.

انستیتو روبرت کخ آلمان نیز که روند مبارزه با کرونا را تحت نظر دارد و در این مورد به طور مرتب گزارش می‌دهد اعلام کرده است که پیش از آزمایش کلینیکی روی کودکان باید اطمینان حاصل شود که در تحقیق روی بزرگسالان عوارض جانبی شدیدی بروز نکرده باشند. به دلایل اخلاقی تاکنون کودکان برای واکسیناسیون علیه کویدـ۱۹ در نظر گرفته نشده‌اند.

تحقیقات اولیه درباره آزمایش واکسن روی کودکان به گزارش روزنامه پزشکان آلمان تاکنون از سوی بیونتک/ فایزر، مدرنا، آسترا زنکا و جانسن سیلاگ آغاز شده است. علاوه بر این در آزمایش‌های چین، هند و یک شرکت ویتنامی تاکنون از وجود کودکان نیز استفاده شده است.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.