سی‌ان‌ان: ایران تا احیای برجام 'اجازه دسترسی به تصاویر مراکز هسته‌ای را نمی‌دهد'
سی‌ان‌ان به نقل از یک مقام بلندپایه ایرانی که نامی از او برده نشده گفته است جمهوری اسلامی قصد دارد تا زمانی که توافق برجام احیا نشده، مانع از مشاهده داده‌های تاسیسات هسته‌ای خود توسط ماموران آژانس بین‌المللی انرژی اتمی شود.

به نوشته سی‌ان‌ان، چنین کاری به منظور فشار بر طرف‌های مذاکره کننده در وین اتریش برای برگرداندن آمریکا به برجام است.

مقامی که سی‌ان‌ان با او مذاکره کرده گفته است جمهوری اسلامی "تصمیمی" برای از بین بردن داده‌های مراکز هسته‌ای خود تا زمان ادامه مذاکرات وین ندارد.

این مقام ایرانی تصریح کرده که اگر مذاکرات وین با موفقیت همراه باشد، کشورش قطعا تصاویر دوربین‌های نظارتی را به آژانس انرژی نشان خواهد داد.

بر اساس توافق موقت ایران و آژانس بین المللی انرژی اتمی، دوربین‌های این آژانس در تاسیسات هسته ای ایران فعالیت می‌کنند اما دسترسی به ذخایر آن محدود شده است. این توافق در ابتدا سه ماهه بود و سپس برای یک ماه دیگر تمدید شد اما مهلت آن پایان یافته و مذاکرات برای تمدید آن تا کنون نتیجه‌ای به همراه نداشته است.

مقام ایرانی که سمت او مشخص نشده به سی‌ان‌ان گفته است در اختیار گذاشتن این تصاویر به نحوه پیشبرد مذاکرات بستگی دارد. او گفته است "اگر آنها به توافقی برسند، در همکاری و درک بهتر از جمله شفافیت باز خواهد شد."

آنتونی بلینکن، وزیر امور خارجه آمریکا از تمدید نشدن این توافق ابراز نگرانی "جدی" کرده است. آمریکا گفته است تمدید نکردن این توافق، باعث "پیچیده‌تر شدن بیشتر" مذاکرات برای برگشتن آمریکا به برجام می‌شود.

آقای بلینکن اخیرا به روزنامه نیویورک تایمز گفت "اختلافات جدی" با ایران در مورد برنامه هسته‌ای این کشور وجود دارد و هشدار داد پیشرفت برنامه هسته‌ای ایران می‌تواند به یک "مانع غیرقابل حل" تبدیل شود.

دور هفتم مذاکرات وین هنوز شروع نشده و مشخص نیست این دور مذاکرات چه سرنوشتی خواهند داشت. ابراهیم رئیسی، رئیس‌جمهوری منتخب به زودی دوره رسمی خود را شروع خواهد کرد و مشخص نیست او چه مواضعی در این مساله خواهد داشت.

دولت حسن روحانی می‌گوید مذاکرات احیای برجام فاصله چندانی تا نتیجه نهایی ندارد اما مقام‌های آمریکایی تاکید دارند هنوز اختلافات زیادی باقی مانده است.

ایران خواهان لغو تحریم‌هایی است که در دوران ریاست‌جمهوری دونالد ترامپ وضع شده و آمریکا هم از ایران می‌خواهد به تعهداتش در چارچوب برجام عمل کند.

ایران بر خلاف توافق برجام ذخایر اورانیوم غنی شده خود را افزایش داده، غنی سازی ۶۰ درصدی اورانیوم را آغاز کرده و سطح بازرسی های آژانس بین المللی انرژی اتمی را کاهش داده است.

ایران می‌ گوید گام نخست در جهت احیای برجام باید از سوی آمریکا برداشته شود چون این اول آمریکا بود که تعهداتش را نسبت به برجام نقض کرد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.