آمریکا سه ایرانی دیگر را از لیست تحریم‌ها خارج کرد

وزارت خرانه‌داری آمریکا روز جمعه ۱۱ تیرماه سه ایرانی دیگر را از لیست تحریم‌های خود خارج کرد.

بر اساس بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا که در وبسایت آن منتشر شده است، محمدرضا دزفولیان، بهزاد فردوس و مهرزاد فردوس که شهریور پارسال به دلیل ارتباط با شرکت ماموت دیزل و گروه صنعتی ماموت که متهم به همکاری در تولید موشک‌های بالستیک در ایران است، تحریم شده بودند، از لیست تحریم‌ها خارج شدند.

خزانه‌داری آمریکا شهریور پارسال شرکت ماموت دیزل و گروه صنعتی ماموت را به همراه سه شهروند ایرانی یاد شده در لیست تحریم‌ها قرار داده بود.

همان زمان دفتر کنترل سرمایه‌های خارجی وزارت خزانه‌داری آمریکا گزارش داده بود که شرکت‌های یاد شده «تولیدکننده و تامین‌کننده کلیدی مواد و محصولات با کاربرد دوگانه برای توسعه موشک‌های بالستیک ایران» هستند.

این گزارش در ادامه گفته بود که شرکت‌های یاد شده از سال ۲۰۰۰ در همکاری با نهادهای ایران برای تولید موشک‌های بالستیک و سوخت آنها بودند.

خزانه‌داری آمریکا بهزاد و مهرزاد فردوس را از سهام‌داران گروه صنعتی ماموت و محمدرضا دزفولیان را مدیر شرکت ماموت دیزل، زیرمجموعه گروه صنعتی ماموت معرفی کرده بود.

به گزارش رویترز، سخنگوی وزارت خزانه‌داری آمریکا روز جمعه اعلام کرد سه شهروند ایرانی یاد شده از لیست تحریم‌ها خارج شدند، اما این موضوع نشان‌دهنده تغییر سیاست آمریکا نسبت به ایران نیست و ارتباطی با مذاکرات هسته‌ای وین نیز ندارد.

یا این حال، وی توضیح نداد علت لغو تحریم‌ها علیه این سه شهروند ایرانی چیست و چرا به رغم خروج این افراد از لیست سیاه، گروه صنعتی ماموت و ماموت دیزل در لیست تحریم‌ها باقی مانده است.

خزانه‌داری آمریکا خرداد امسال نیز نام احمد قلعه‌بانی، مدیر عامل سابق شرکت ملی نفت ایران و دو مقام رسمی سابق جمهوری اسلامی را از فهرست‌های تحریم‌های این کشور خارج کرد.

نام دو مقام سابق دیگر، فرزاد بازرگان، مدیرعامل سابق شرکت بین‌المللی «هنگ کنگ اینترترید» و محمد معینی ، مدیر بازرگانی سابق شرکت «نفتیران اینترترید» بود.

روزنامه وال‌استریت ژورنال نیز در گزارشی بدون اشاره به جزئیات نوشته بود که شمار مقام‌های سابق ایرانی و شرکت‌هایی که از فهرست تحریم‌های آمریکا خارج شده‌اند، به بیش از ۱۲ فرد و شرکت می‌رسد.

این روزنامه عنوان کرده بود که خروج این افراد و شرکت‌ها از فهرست تحریم‌ها، نه یک اقدام «عادی»، بلکه ارسال «سیگنالی» از سوی واشینگتن به تهران مبنی بر تعهد آمریکا به رفع تحریم‌ها در صورت تغییر رفتار جمهوری اسلامی است.

در بیانیه وزارت خزانه‌داری آمریکا آمده بود که خروج این افراد و شرکت‌ها از فهرست تحریم‌ها به دلیل «تغییر تائیدشده رفتار یا وضعیت طرف تحریم‌شده است و نشان می‌دهد ایالات متحده در صورت تغییر رویه، دست از تحریم برمی‌دارد.»

شرکت دریانوردی «چارمینگ سی»‎ که به خاطر انتقال محصولات پتروشیمی ایران تحریم شده بود و شرکت «آوکسیینگ» مستقر در شانگهای نیز دو شرکتی بودند که نامشان از فهرست تحریم‌ها حذف شد.

با استفاده از گزارش‌های خزانه‌داری آمریکا، خبرگزاری رویترز و رادیو فردا؛ د.خ/س.ن

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.