گفت‌وگوی بلینکن با وزرای خارجه ازبکستان و تاجیکستان در مورد اوضاع افغانستان

آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا روز پنجشنبه ۱۰ تیر در واشینگتن به طور جداگانه با وزرای خارجه ازبکستان و تاجیکستان دیدار کرد. با توجه به خروج نیروهای آمریکایی از افغانستان به نظر می‌رسد که واشینگتن در پی هماهنگی و تقویت همکاری‌های امنيتی با کشورهای آسیای میانه است.

تصرف مناطق گسترده‌ای از خاک افغانستان توسط پیکارجویان طالبان در هفته‌های اخیر نگرانی‌ها در مورد احتمال فروپاشی نیروهای دولتی را افزایش داده است.

در نتیجه پیشروی‌های طالبان در نواحی شمالی افغانستان چندین ولسوالی در جوار مرزهای ازبکستان و تاجیکستان به تصرف این گروه درآمده و این کشورها با تهدید امنیتی جدیدی روبه‌رو خواهند شد.

دولت تاجیکستان خود را برای احتمال ورود پناهجویان افغان به خاک آن کشور آماده کرده و ازبکستان نیز اخیرا در نواحی مرزی با افغانستان مانور نظامی انجام داد.

آنتونی بلینکن در مصاحبه مطبوعاتی مشترک با عبدالعزیز کامیلف، وزیر خارجه ازبکستان گفت: «ما در زمینه مسائل امنیتی منطقه و به‌خصوص اوضاع افغانستان منافع مشترکی داریم.»

آقای کامیلف نیز گفت وضعیت امنیتی منطقه یکی از موضوعات مهم در مذاکرات او با وزیر خارجه آمریکاست.

وزارت خارجه آمریکا در بیانیه‌ای گفت که آنتونی بلینکن در دیدار جداگانه‌اش با سراج‌الدین مهرالدین اسلاو، وزیر خارجه تاجیکستان در مورد اوضاع افغانستان گفت‌وگو و بر تعهد واشینگتن به امنیت، ثبات و تمامیت ارضی تاجیکستان تاکید کرد. »

دولت آمریکا اعلام کرده که با وجود خروج کامل نیروهای آن کشور به حمایت از ارتش افغانستان ادامه خواهد داد و در صورت لزوم با استفاده از پایگاه‌های نظامی در کشورهای ديگر نیروهای طالبان را هدف حملات هوایی قرار خواهد داد.

جو بایدن چند ماه پيش و همزمان با تعیین روز یازده سپتامبر به عنوان تاریخ خروج کامل نظامیان آمریکایی از افغانستان تاکید کرد که آمریکا از تهدیدهای تروریستی در خاک افغانستان غافل نخواهد شد. او گفت: «ایالات متحده آمریکا با استفاده از قابلیت‌های ضد تروریستی خود در سطح منطقه از قدرت‌گیری مجدد تروریست‌ها در افغانستان جلوگیری خواهد کرد.»

گزارش‌های رسانه‌ای در هفته‌های اخیر از جمله در روزنامه‌های نیویورک تایمز و واشینگتن پست حاکی است که دولت آمریکا قصد دارد برای کنترل تحرکات طالبان و القاعده بخشی از نیروهای خود را در کشورهای همسایه افغانستان از جمله تاجیکستان و ازبکستان مستقر کند.

به گفته مقامات آمریکایی، يکی از گزینه‌های موجود استقرار نیروهای رزمی، پایگاه‌های پرواز پهپاد و بمب افکن‌ها و واحدهی اطلاعاتی- امنیتی در پایگاههای کشورهای آسیای میانه است. گزینه دیگر استفاده از نیروهای مستقر در خاورمیانه و ناوگان نيروی دریایی آمریکا در آب‌های منطقه است.

روسیه و چین ممکن است با استقرار نظامیان آمریکایی در کشورهای خاورمیانه مخالفت کنند.

رسانه‌های آمریکایی درعین حال گزارش دادند که واشینگتن در نظر دارد حدود ۹ هزار غیرنظامی افغان را که برای نیروهای آمریکایی کار می‌کردند به طور موقت به سه کشور آسیای میانه منتقل کند.

خبرگزاری بلومبرگ به نقل از سه منبع مطلع از این طرح گزارش داد که واشینگتن از قزاقستان، ازبکستان و تاجیکستان خواسته است این افراد را بپذیرند.

وزارت خارجه آمریکا حاضر نشد در این مورد اظهارنظر کند.

با استفاده از گزارش رادیو اروپای آزاد/رادیو آزادی؛ ش.ر/س.ن

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.