مذاکرات برجام؛ نمایندگان روسیه و آمریکا درباره ایران گفت‌وگو کردند

نمایندگان ایالات متحده و روسیه در مذاکرات هسته‌ای با ایران، روز دوشنبه ۲۴ خرداد، دو روز مانده به دیدار جو بایدن و ولادیمیر پوتین، روسای جمهور دو کشور، با یکدیگر گفت‌وگو کردند.

ایالات متحده اگرچه در مذاکرات هسته‌ای وین به‌طور مستقیم حضور ندارد اما با دیپلمات‌های حاضر در مذاکرات در ارتباط است و با آنها رایزنی می‌کند.

میخائیل یولیانوف، دیپلمات ارشد که ریاست هیات روسی در مذاکرات وین را بر عهده دارد، گفت‌وگو با همتایان آمریکایی خود را «پرثمر» خواند.

آقای یولیانوف در توییتر نوشت: «گفت‌وگوی ما در وین شاهدی است بر این امر که دو کشور می‌توانند همکاری مستمر و منظمی در رابطه با مسائل مورد علاقه مشترک، و به‌طور خاص عدم اشاعه سلاح‌های هسته‌ای، داشته باشند.»

توافق هسته‌ای قدرت‌های جهانی با ایران، موسوم به برجام، اردیبهشت ۱۳۹۷ در پی خروج آمریکا از آن تضعیف شد. دولت دونالد ترامپ معتقد بود که در این توافق امتیازهای بسیاری به ایران داده و با این نگاه تحریم‌های سنگینی را علیه ایران به اجرا گذاشت. ایران نیز در واکنش به این تحریم‌ها به طور تدریجی تعهدات هسته‌ای خود را نقض کرد.

مذاکرات کنونی با هدف احیای این توافق صورت می‌گیرد و دور جدید آن از روز شنبه با حضور نمایندگان چین، آلمان، فرانسه، روسیه، بریتانیا و ایران در وین آغاز شده است.

روز دوشنبه سخنگوی وزارت خارجه ایران درباره طولانی شدن مذاکرات احیای برجام در وین گفت که «آمریکا باید تضمین‌های لازم را برای عدم تکرار اتفاقات دوران ترامپ بدهد».

وی پیش‌بینی کرده که این آخرین دور مذاکرات نباشد و مذاکرات همچنان ادامه داشته باشد.

یک روز قبل از آن آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا، ضمن هشدار در مورد پیشرفت‌های «بازگشت‌ناپذیر» ایران در زمینه دستیابی به فناوری هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم، بر «فوریت» احیای برجام و بازگشت به چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تاکید کرد.

با استفاده از گزارش خبرگزاری آسوشیتدپرس؛ س.ن

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.