تشنج در اورشلیم در آستانه نشست رای اعتماد به دولت ائتلافی اسرائیل

در آستانه نشست رای اعتماد مجلس اسرائیل به ائتلافی که برای دولت جدید این کشور تشکیل شده، اقدامات و اعتراض حامیان بنیامین نتانیاهو علیه اعضای ائتلاف، در روز سه‌شنبه، ۱۸ خرداد، افزایش یافت.

همزمان در پی اصرار راستگرایان اسرائیل به برگزاری راهپیمایی در اورشلیم، فضای امنیتی در این شهر دوباره متشنج است.

رسانه‌های اسرائیل گزارش داده‌اند که یاریو لوین، رئیس کنست، روز سه‌شنبه اعلام کرد که نشست رای اعتماد به دولت جدیدی که بر اساس ائتلاف میان سیاستمداران احزاب رقیب حزب لیکود برپا شده، روز یک‌شنبه، ۲۳ خرداد، برگزار خواهد شد.

یائیر لاپید، رهبر حزب «یش آتید» و نفتالی بنت، رهبر حزب «یامینا» که دو سیاستمدار اصلی تشکیل‌دهنده ائتلاف جدید هستند، در روزهای گذشته به یاریو لوین، که نماینده حزب لیکود در ریاست کنست است، فشار آورده بودند که جلسه رای اعتماد به دولت جدید را هر چه زودتر برگزار کند.

بنیامین نتانیاهو که در صورت روی کار آمدن دولت جدید به رهبر اپوزیسیون مبدل خواهد شد، به اعضای لیکود و حامیان احزاب راستگرا گفته است که در ضربه زدن به حامیان ائتلاف جدید تردید نکنند.

در نتیجه درخواست‌های بنیامین نتانیاهو، سران احزاب مذهبی که در دولت جدید جایی ندارند، پس از مدتی سکوت در برابر ائتلاف جدید، روز سه‌شنبه سخنان بسیار تندی علیه سیاستمدارانی بیان کردند که در آستانه به دست گرفتن قدرت هستند.

آریه درعی، رهبر حزب مذهبی «شاس»، در این روز گفت که ائتلاف بنت- لاپید، خطری برای کشور و موجودیت دولت یهود است.

به نوشته روزنامه جروزالم پست، رهبران حزب «یهودیت توراتی» نیز در این روز گفتند که «نفتالی بنت، شیطان‌صفت و شرور» و «پایبندی او به یهودیت مورد تردید است» و «باید کیپا (عرقچین سر مردان یهودی) از سر بردارد».

به نوشته وای‌نت، آقای بنت روز سه‌شنبه در پاسخ به انتقادهای رهبران احزاب مذهبی گفت «جان‌های زیادی در اسرائیل بابت این اختلافات و هراس‌افکنی‌ها از بین رفته است». وی افزود «کسی حق ندارد به من یاد بدهد که یهودیت چیست و یهودی کیست».

نفتالی بنت که قرار است نخست وزیر دولت ائتلافی جدید باشد، روز سه‌شنبه نشست مشترکی را با سران هفت حزب دیگر در ائتلاف جدید برگزار کرده تا آخرین جزئیات در آستانه رای اعتماد در کنست را هماهنگ کنند.

نفتالی بنت و یائیر لاپید در این روز بار دیگر تاکید کردند که بنیامین نتانیاهو و حامیان او در احزاب راست و مذهبی با ایجاد هراس در صحنه سیاست و نگران کردن جامعه، در حال پاشیدن بذر نفاق و هراس نسبت به دولت جدید هستند.

حملات تند به نخست وزیر احتمالی جدید در حالی است که ناداو آرگامان، رئیس شباک، سازمان امنیت داخلی اسرائیل، در بیانیه‌ای نسبت به عواقب تشدید درگیری‌های داخلی در زمینه تحریکات و فتنه‌انگیزی‌های لفظی سیاستمداران و حامیان آنها هشدار داده بود.

در این میان، به گزارش شبکه‌های کان و ۱۲ تلویزیون اسرائیل، اصرار راستگرایان به برگزاری «راهپیمایی پرچم» در بخش باستانی شهر اورشلیم با رویدادهای بحران صحنه سیاست اسرائیل گره خورده است.

بتسال‌ال اسموت‌ریچ، رهبر حزب «صهیونیست‌های مذهبی»، که اصرار دارد «راهپیمایی پرچم» روز پنج‌شنبه، ۲۰ خرداد برگزار شود، گفته است که لغو این برنامه تسلیم شدن شرم‌آور به حماس تعبیر خواهد شد.

بنی گانتز، وزیر دفاع، گفته است که این راهپیمایی تحریک‌آمیز خواهد بود و نباید برگزار شود. فرماندهان پلیس اسرائیل نیز به دولت موقت بنیامین نتانیاهو هشدار داده‌اند که ممکن است درگیری‌های عربی- یهودی دوباره به سایر شهرها کشیده شود و پلیس در همه جا باید به حالت آماده‌باش درآید.

اما بنیامین نتانیاهو از فرمانده پلیس خواسته است مسیرهای جایگزین را برای راه‌پیمایی امن در روز پنج‌شنبه ارائه کند؛ قرار است نشست ویژه دولت موقت بنیامین نتانیاهو سه‌شنبه شب در مورد این راهپیمایی تصمیم بگیرد.

از سوی دیگر، عامی‌خای شیکلی و ایتامار بن‌گویر، دو نماینده راستگرای مجلس اسرائیل، روز سه‌شنبه تلاش کردند وارد «حرم شریف» شوند اما پلیس آنها را راه نداد.

حماس، جهاد اسلامی فلسطین و سازمان آزادیبخش فلسطین، در هشدارهای جداگانه به اسرائیل گفته‌اند که وضعیت اورشلیم دوباره وخیم خواهد شد. مشیر المصری، سخنگوی حماس، سه‌شنبه در غزه گفت ممکن است حماس باکی ندارد که کار را دوباره به یک جنگ بکشاند.

تنش شدید امنیتی بر سر اورشلیم در حالی از سرگرفته شده که تنها دو هفته و نیم از جنگ اخیر ارتش اسرائیل و جنبش حماس بر سر موقعیت فلسطینیان در محله «شیخ جراح» در شرق بیت‌المقدس و جایگاه «حرم شریف» سپری شده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.