دادگاه سازمان ملل «قصاب بوسنی» را به حبس ابد محکوم کرد

دادگاه سازمان ملل متحد در لاهه با رد درخواست استیفای راتکو ملادیچ، این فرمانده سابق ارتش صرب‌های بوسنی را که به جرم جنایت علیه بشریت و نسل‌کشی در طول جنگ بوسنی محکوم شده به حبس ابد محکوم کرد.

قبلا آقای ملادیچ به خاطر جرایم بزرگ خود در طول جنگ بوسنی (سال‌های ۱۹۹۲ تا ۱۹۹۵) به حبس ابد محکوم شده است، اما درخواست تجدید نظر از دادگاه لاهه داشت.

دادگاه روز سه‌شنبه، ۱۸ خردادماه، آقای ملادیچ با حضور پنج قاضی برگزار شد و رای نهایی دادگاه برای وی، حبس ابد بود.

از جمله جرایم این فرمانده سابق سازماندهی وی در کشتار در شهر سربرنیتسا در ژوئیه سال ۱۹۹۵ است که در جریان آن بیش از هشت هزار مرد و پسر بوسنیایی به دست نیروهای صرب بوسنی قتل عام شدند. این حادثه بزرگ‌ترین نسل‌کشی پس از هولوکاست در اروپا تلقی می‌شود.

هنوز معلوم نیست آقای ملادیچ حکم حبس ابد خود را در کدام کشور و چه زندانی طی خواهد کرد.

برگزاری دادگاه تجدیدنظر راتکو ملادیچ تاکنون به دفعات به خاطر شرایط جسمانی او و نیز همه‌گیری کرونا به تعویق افتاده است.

دادگاه رسیدگی به جرایم جنگی در ناحیه بالکان در سال ۱۹۹۵ حکم بازداشت راتکو ملادیچ را صادر کرد، اما او مدت‌ها در صربستان مخفیانه زندگی می‌کرد تا این که بالاخره در سال ۲۰۱۱ حکومت صربستان او را بازداشت کرد و به دادگاه تحویل داد.

اسلوبودان میلوشویچ، رئیس جمهور وقت صربستان نیز که یکی دیگر از متهمان اصلی پرونده جنایات جنگی در بوسنی بود در سال ۲۰۰۶ و در سلول زندانش در لاهه درگذشت تا محاکمه او بدون صدور حکم خاتمه یابد.

با استفاده از گزارش‌های نیویورک‌تایمز، رادیوفردا/ د. خ./ ف. دو.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.