رهبر بوکوحرام «به دستور مستقیم داعش» به قتل رسید

شاخه «خلافت اسلامی» (داعش) در غرب آفریقا، رقیب بوکوحرام در این منطقه ضمن تأیید خبر مرگ رهبر این گروه می‌گوید قتل او به دستور مستقیم گروه «خلافت اسلامی» انجام شده است.

ابوبکر شکائو، رهبر بوکو حرام، یکی از مشهورترین گروه‌های اسلام‌گرای تندرو جهان، ماه گذشته در حالی که توسط پیکارجویان یک گروه دیگر تندروی اسلامی، یعنی شاخه داعش در غرب آفریقا، تعقیب می‌شد بر اثر منفجر کردن یک وسیله انفجاری کشته شد.

این حادثه در جریان حمله پیکارجویان شاخه داعش در غرب آفریقا به جنگل‌های سامبیسا واقع در شمال شرقی نیجریه روی داد که پایگاه اصلی رهبران بوکوحرام است.

روزنامه بریتانیایی گاردین می‌نویسد داعش از کشتار بی‌برنامه افراد توسط بوکوحرام، اعم از «مؤمنان و غیرمؤمنان»، «نگران» شده و با این گروه درگیر شده است.

مرگ ابوبکر شکائو، نیجریه و نهادهای امنیتی بین‌المللی را که حدود یک دهه و با اختصاص نیرو و امکانات وسیعی در پی شکار او بودند خرسند و درعین حال شرمنده کرده‌است.

رهبر گروه بوکو حرام که سن او مشخص نیست در سال ۲۰۱۴ و در پی ربودن ۲۷۶ دانش‌آموز دختر در شهر دورافتاده «چیبوک» در شمال نیجریه در سطح جهانی شناخته شد.

به فاصله کوتاهی پس از این رویداد شورای امنیت سازمان ملل این گروه را تحریم و دولت آمریکا نیز بوکوحرام را یک گروه «تروریستی بین‌المللی» اعلام کرد.

ابوبکر شکائو متولد ایالت «یوبه» واقع در شمال نیجریه و از اقلیت قومی «کانوری» بود. والدین او کشاورزان فقیری بودند که از نیجر به نیجریه مهاجرت کرده بودند.

او پس از آموزش مقدماتی الهیات اسلامی و روی آوردن به وهابیت که قرائت تندروانه‌ای از اسلام سنی است، در سنین جوانی مبلغ اسلامی شد. او در سال ۱۹۹۰ به شهر مایدوگوری، مرکز ایالت بورنو نقل مکان کرد.

ظاهراً او در آغاز جوان بی‌آلایشی بوده و با همسایگان خود مناسبات خوبی داشته است. یکی از ساکنان محله‌ای که ابوبکر شکائو در آن زندگی می‌کرد در سپتامبر ۲۰۱۲ در مصاحبه‌ای گفت: «او به عنوان یک دانشجوی دینی محبوب بود.»

به گفته یکی دیگر از ساکنان این محله ابوبکر شکائو با دختر یک آموزگار ازدواج کرد ولی همسرش هنگام زایمان درگذشت. به گفته برخی، این موضوع باعث شد که او در سال‌های بعد دچار نارسائی‌های روانی شود.

ابوبکر شکائو در یکی از اولین ویدئوهای تبلیغاتی خود در سال ۲۰۱۲ که بسیار مورد استناد قرار گرفته گفت: «من از کشتن، مثل سربریدن مرغ و گوسفند لذت می‌برم.»

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.