آخرین نظرسنجی: آنالنا بربوک بیشترین شانس صدراعظمی آلمان

در آخرین نظرسنجی موسوم به نظرسنجی یک‌شنبه‌ها در آلمان اختلاف دو حزب سبزها و اتحاد سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی به سه درصد افزایش یافت. در یک نظرسنجی دیگر آنالنا بربوک از حزب سبزها بیشترین شانس صدراعظمی را دارد.

چهار ماه مانده به انتخابات پارلمانی آلمان، در نظرسنجی‌های رایج که به نظرسنجی یکشنبه‌ها معروف است، این هفته برای دومین هفته متوالی حزب سبزها از اتحاد احزاب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی که در حال حاضر قدرت را در دست دارند، پیشی گرفت.

در این نظرسنجی حزب سبزها ۲۷ درصد آرا را به دست آورده و اتحاد دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی ۲۴ درصد. این بدان معناست که اگر انتخابات پارلمانی در یکشنبه این هفته برگزار می‌شد، حزب سبزها پیروز این انتخابات می‌شد.

در مقایسه با نظرسنجی یک شنبه گذشته، رای اتحاد دو حزب دموکرات مسیحی و سوسیال مسیحی ۳ درصد و رأی حزب سبزها یک درصد کمتر شده است. بدین ترتیب اختلاف این دو حزب از یک درصد در هفته گذشته به چهار درصد در این هفته رسید.

حزب سوسیال دموکرات اما با دو درصد افزایش نسبت به هفته گذشته توانسته ۱۵ درصد آرا را کسب کند. پس از سوسیال دموکرات‌ها حزب دموکرات‌های آزاد با ۱۱ درصد قرار دارد. حزب چپها بدون تغییر نسبت به هفته گذشته روی ۷ درصد باقی مانده و حزب راست افراطی آلترناتیو برای آلمان نیز مانند هفته گذشته توانسته ۱۰ درصد آرا را به دست آورد.

این نظرسنجی به سفارش روزنامه بیلد یکشنبه‌ها و توسط موسسه کانتار انجام شده است. این موسسه ۱۴۴۲ نفر را در فاصله ۲۲ تا ۲۸ آوریل مورد پرسش قرار داده است.

Deutschland Kombobild | Laschet | Baerbock | Scholz
از راست: اولاف شولتز نامزد حزب سوسیال دموکرات، آنالنا بائربوک نامزد حزب سبزها و آرمین لاشت نامزد اتحاد دو حزب سوسیال مسیحی و دوکرات مسیحی برای صدراعظمی آلمان

بائربوک؛ شانس بزرگ حزب سبزها

بر اساس نظرسنجی دیگر روزنامه بیلد یکشنبه‌ها که توسط وسسه اینزا درباره شانس صدراعظمی کاندیداهای احزاب اصلی آلمان انجام شده، آنالنا بئربوک به طور محسوسی از رقیبش در حزب دموکرات مسیحی آرمین لاشت جلوتر است.

۲۶ درصد پرسش‌شوندگان بئربوک را صدراعظم بعدی آلمان دانسته‌اند. پس از او اولاف شولتز کاندیدای حزب سوسیال دموکرات با ۱۶ درصد آرا و آرمین لاشت کاندیدای اتحاد دو حزب سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی با ۱۵ درصد قرار دارند.

این نظرسنجی در تاریخ ۳۰ آوریل و از هزار نفر انجام شده است.

حزب سبزها حدود دو هفته پیش آنالنا بربوک را به عنوان کاندیدای رسمی این حزب برای مقام صدراعظمی انتخاب کرد. این بدان معناست که در صورتی که این حزب در انتخابات پارلمانی سپتامبر بتواند بیشترین آرا را کسب کند، خانم بئربوک صدراعظم بعدی آلمان خواهد بود.

بعد از انتخاب بائربوک به عنوان کاندیدای صدراعظمی حزب سبزها، تعداد اعضای جدید در این حزب بالا رفت و این حزب توانست ۳۷۰۰ عضو جدید به دست آورد. در حال حاضر تعداد اعضای حزب سبزها بیش از ۱۱۰ هزار نفر است.

میشائیل کلنر، یکی از مسئولان ارشد حزب سبزها Bundesgeschäftsführer گفته است: «ما رقیب اصلی اتحاد سوسیال مسیحی و دموکرات مسیحی هستیم و این موضوع در دوران شیوع کرونا نیز تغییری نکرده است. ما برای به دست آوردن مقام اول با این دو حزب رقابت می‌کنیم.»

حزب سبزهای آلمان در سال ۱۹۸۰ تاسیس شد و تاکنون تنها توانسته یک دوره از ۱۹۹۸ تا ۲۰۰۵ همراه با حزب سوسیال دموکرات در دولت ائتلافی آلمان باشد. از سال ۲۰۰۵ به بعد این حزب همواره در اپوزیسیون بوده است.

در انتخابات پارلمانی سال ۲۰۰۹ حزب سبزها توانست ۱۰/۷ درصد آرا را به دست آورد که بهترین نتیجه در سطح کشور تا آن زمان برای این حزب بود.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.