ملانی تیری، بازیگر فرانسوی رئیس هیات داوران بخش دوربین طلایی جشنواره کن شد

یک هفته پیش از افتتاح هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن، ملانی تیری، بازیگر فرانسوی ۳۹ ساله به ریاست هیات داوران بخش دوربین طلایی این دوره برگزیده شد. دوربین طلائی یکی از جوایز جشنواره فیلم کن است که به نخستین فیلم یک کارگردان در یکی از بخش‌های انتخاب رسمی، دو هفته کارگردانان، یا هفته منتقدان بین‌المللی اهدا می‌شود.

طبق اعلام رسمی روز سه‌شنبه ۲۹ ژوئن/هشتم تیر تانماری جشنواره کن، ملانی تیری بازیگر فرانسوی به عنوان رئیس هیات داوران بخش دوربین طلایی هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن فرانسه انتخاب شد.

ملانی تیری ۳۹ ساله در نخستین واکنش پس ازانتشار این خبر گفت: «پذیرفتن ریاست هیات داوران بخش دوربین طلایی جشنواره کن ۲۰۲۱ برای من افتخار بزرگیست.» این بازیگر فرانسوی با اشاره بر اینکه اولین اثر هر فیلم‌ساز دریچه جدیدی را به روی جهان باز می‌کند، افزود: «هیچ چیزی شکننده تر و معجزه آساتر از نخستین فیلم یک کارگردان نیست.»

وی ضمن تاکید بر اهمیت سینما در جهان مبهم و سرشار از عدم قطعیت کنونی تصریح کرد: «عصر حاضر پیچده و بی‌ثبات است و در چنین دورانی سینما بیش از هر هنر دیگر می‌تواند روی ابهامات و تاریکی‌های جهان ما روشنایی بیندازد.»

ملانی تیری به عنوان رئیس هیات داوران بخش دوربین طلایی جنشواره کن ۲۰۲۱ گفت، میدوار است فیلمی را در این بخش انتخاب کنند که در گذر زمان پایدرار بماند و کارگردانش نیز یکی از فیلمسازان بزرگ آینده سینما باشد.

هیات داوران بخش دوربین طلایی هفتاد و چهارمین جشنواره بین‌المللی فیلم کن فرانسه برنده جایزه این بخش را از میان ۳۱ فیلم نخست کارگردانان حاضر در بخش رسمی جشنواره؛ رقابتی اصلی، نوعی نگاه، غیررقابتی، نمایش ویژه، کلاسیک و بخش‌های دو هفته کارگردانان و هفته منتقدان بین‌المللی کن انتخاب خواهد کرد. جایزه دوربین طلایی جشنواره کن ۲۰۲۱ روز شنبه ۱۷ ژوئیه/۲۶ تیر طی مراسم رسمی توسط رئیس هیات داوران به کارگردان فیلم منتخب اهدا خواهد شد.

جایزه دوربین طلایی جشنواره کن از سال ۱۹۷۸ میلادی تاکنون با هدف حمایت از نخستین اثر سینماگران جوان و خلاق هر سال به فیلم منتخب این بخش اعطا می شود. جیم جارموش، کارگردان مستقل آمریکایی (۱۹۸۴)، میرا نایر، هنرپیشه، کارگردان و تهیه‌کننده اهل هند (۱۹۸۸)، نایومی کاواسه، کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس، تدوین‌گر و تهیه‌کننده اهل ژاپن (۱۹۹۷) و استیو مک‌کوئین، تهیه‌کننده و نمایش‌نامه‌نویس بریتانیایی (۲۰۰۸) از جمله چهره های برجسته سینمای جهان هستند که موفق به کسب این جایزه شده‌اند.

سه گارگردان ایرانی؛ جعفر پناهی با ''بادکنک سفید'' در سال ۱۹۹۵، حسن یکتاپناه با فیلم ''جمعه'' در سال ۲۰۰۰ و بهمن قبادی در سال ۲۰۰۱ با فیلم ''زمانی بر مستی اسب‌ها'' جایزه دوربین طلایی جشنواره کن را کسب کرده‌اند. صدیق برمک، کارگردان اهل افغانستان نیز در سال ۲۰۰۳ دوربین طلایی ''تقدیر ویژه'' جشنواره کن را برای فیلم ''اسامه'' از آن خود کرد.

امسال فیلم ''جاده خاکی'' به کارگردانی پناه پناهی و به نمایندگی از سینمای ایران در بخش ''دو هفته کارگردانان'' هفتاد و چهارمین جشنواره فیلم کن حضور دارد. این فیلم در کنار ۳۰ فیلم دیگر برای کسب جایزه دوربین طلای بهترین فیلم اول جشنواره کن ۲۰۲۱ به رقابت خواهد پرداخت.

جشنواره فیلم کن که سال گذشته به دلیل شیوع ویروس کرونا لغو شد، امسال (۲۰۲۱) از ۶ تا ۱۷ ژوئیه با فیلم‌های از چهار گوشه جهان و با حضور اسپایک لی، کارگردان معروف آمریکایی به عنوان رئیس هیأت داوران بخش رقابتی، به استقبال سینماگران و دوست‌داران هنر هفتم خواهد رفت.

ملانی تیری به عنوان رئیس هیات داوران بخش دوربین طلایی جشنواره فیلم کن ۲۰۲۱ انتخاب شد.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.