کرونا در ایران؛ کمبود دارو و سرم، وضعیت «سیاه» مشهد و شرایط «بغرنج» تهران

با تشدید بحران کرونا در ایران، گزارش‌های زیادی درباره کمبود امکانات اولیه درمانی مانند سرم و همچنین کمبود تخت بیمارستانی منتشر شده است.

به گزارش باشگاه خبرنگاران جوان، مسعود مردانی، عضو کمیته علمی ستاد کرونا، روز یک‌شنبه، ۱۰ مرداد با اشاره به افزایش آمار بیماران، نبود تخت خالی و ‍پر شدن آی سی یوها گفته است: «پیش‌بینی چنین شرایط پیچیده‌ای را نداشتیم».

او وضعیت تهران را از همه جا «بدتر» و «بغرنج‌تر» توصیف کرد و دلیل آن را موقعیت این شهر دانست که با اقصا نقاط کشور در ارتباط است و همه اقوام در این شهر نماینده دارند.

در همین حال، غلامرضا خادمی، رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کودکان اکبر مشهد نیز روز یک‌شنبه با اشاره به افزایش چشمگیر تعداد بیماران مبتلا به کرونا در این شهر، به خبرگزاری ایلنا گفته است: «در حال حاضر رنگ‌بندی مشهد از سیاه هم سیاه‌تر شده است».

آقای خادمی در ادامه تاکید کرده است که تنها واکسیناسیون در سنین پایین‌تر و زیر ۴۰ سال می‌تواند در این موج سنگین، ایمنی خوبی ایجاد کند.

رئیس بخش مراقبت‌های ویژه بیمارستان کودکان مشهد با اشاره به ابتلای کودکان، شیرخواران و حتی برخی اعضای کادر درمان که واکسن کرونا دریافت کرده‌اند، گفته است: «ما همیشه در موج بودیم، دیگر موج پنجم و ششم معنی ندارد، ما همیشه در موج هستیم».

او در ادامه با انتقاد از «سیاست‌های نامشخص وزیر بهداشت برای کنترل کرونا» گفته است: «این سیاست‌ها اصلا شفاف نیست و معلوم نیست از کدام مدل در حال تبعیت هستیم، الان در آمار بستری و فوتی‌های کرونا ما جزو اولین‌های رنکینگ هستیم».

با وجود هشدار بسیاری از روسای بیمارستان‌های کشور در روزهای گذشته در خصوص کمبود اکسیژن، شهروندان و رسانه‌های داخلی از کمبود برخی داروهای ساده‌تر هم‌چون سرم در برخی بیمارستان‌ها از جمله در تهران و مشهد خبر می‌دهند.

در همین رابطه علی روح‌بخش، مدیر امور دارو و مواد تحت کنترل دانشگاه علوم پزشکی مشهد روز شنبه ضمن «بحرانی» خواندن وضعیت دارو، از نبود سرم در بیمارستان‌های این شهر خبر داده و درباره نبود داروی «فاوی‌پیراویر» در سه روز آینده هشدار داده است.

به گفته آقای روح‌بخش هم‌چنین علاوه بر داروهای کرونا، ذخیره داروی «بتافرون» مربوط به بیماران ام.اس و چند قلم از داروهای شیمی‌درمانی نیز محدود شده است.

در همین حال وزارت بهداشت ایران روز یک‌شنبه، ۱۰ مرداد از جهش ناگهانی آمار کرونا در یک شبانه‌روز گذشته خبر داده است.

بر اساس گزارش این وزارتخانه، طی ۲۴ ساعت گذشته، ۳۶۶ نفر دیگر بر اثر ابتلا به کرونا جان خود را از دست داده و بیش از ۳۲ هزار بیمار جدید در همین مدت شناسایی شده‌اند.

بر اساس گزارش اخیر سازمان ثبت احوال ایران، مرگ و میر کل کشور در ۱۸ هفته ابتدایی امسال نسبت به دوران قبل از کرونا حدود ۶۰ درصد افزایش داشته است.

این آمارها در حالی اعلام می‌شود که درستی آن‌ها از سوی منابع مستقل مورد تردید جدی قرار دارد و شمار قربانیان، سه تا چهار برابر آمار دولتی تخمین زده می‌شود.

 

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.