فرمانده ناجا: ناوگان اتوبوسی ایران فرسوده است

واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست و سربازان فرسودگی ناوگان اتوبوسی ایران را نشان داد. فرمانده نیروی انتظامی (ناجا) گفته است در ۱۰ سال گذشته اتوبوس جدیدی وارد ناوگان اتوبوسی ایران نشده است.

واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست تکرار سانحه مرگبار مشابه‌ای در سال ۱۳۸۵ یعنی ۱۵ سال پیش است. دلایل نیز تکراری هستند. به گفته مسئولان اتوبوس سربازان نقص فنی داشته است.

خبرگزاری ایسنا نوشته است در بسیاری از کشورهای جهان عمر مفید اتوبوس‌های بین‌شهری میان پنج تا ۱۰ سال است.

سردار حسین اشتری، فرمانده ناجا به ایسنا گفت: «ناوگان اتوبوسی و به خصوص اتوبوس‌های بین شهری ما یک ناوگان فرسوده است و شاید بیش از ۱۰ سال باشد که آنچنان اتوبوس جدیدی وارد این ناوگان نشده و باید این‌ها مورد نظر قرار بگیرد.»

این گفته فرمانده ناجا ۹ روز بعد از سانحه واژگونی اتوبوس خبرنگاران محیط زیست و سربازان بیان شده است. پرسش این است که فرسودگی ناوگان‌ اتوبوسی کشور چرا پس از بروز چنین حوادث تلخی مطرح می‌شود؟

فرمانده ناجا دلایل اصلی وقوع تصادفات در جاده‌های ایران را فرسودگی اتوبوس‌های ایران دانسته اما چرا تا کنون برای نوسازی ناوگان اتوبوسی کشور گامی برداشته نشده است؟

خبرگزاری ایسنا که یکی از خبرنگارانش را در سانحه اتوبوس از دست داده در گزارش خود از قول کریمی سنجری از کارشناسان صنعت خودرو نوشته قریب به ۳۰۰ هزار خودروی فرسوده تجاری که ۶۰ درصد آن‌ها را اتوبوس‌های شهری و برون‌شهری تشکیل می‌دهند، همچون تهدیدی آشکار در خیابان‌ها و جاده‌های کشور به جابجایی مسافر می‌پردازند.

اما از همه مهم‌تر این است که پلیس راه دو سال پیش نسبت به بکارگیری اتوبوس‌ها و مینی‌بوس‌های فرسوده به عنوان سرویس ادارات، کارخانجات و مدارس هشدار داده بود.

اتوبوس سانحه دیده خبرنگاران نیز یکی از همین اتوبوس‌هایی بوده است که پلیس راه درباره تردد آن در خیابان‌ها و جاده‌های ایران هشدار داده بود.

غلامرضا خادمی‌زاده، رئیس هیات مدیره کانون سراسری انجمن‌های صنفی رانندگان بخش مسافر کشور به موضوع نداشتن کیفیت لوازم وسایل نقلیه اشاره می‌کند و می‌گوید کارخانه‌های تولید‌کننده هیچ مسئولیتی در قبال گارانتی ندارند و لوازم بی‌کیفیتی مانند لنت ترمز در ایران بدون کیفیت و با مقوا و کارتن تولید می‌شود.

چه اتفاقی افتاد؟

عصر روز چهارشنبه دوم تیر، اتوبوس حامل خبرنگاران که برای تهیه گزارش از وضعیت دریاچه ارومیه به آن منطقه سفر می‌کردند، در نزدیکی شهر نقده واژگون شد.

مهشاد کریمی، خبرنگار حوزه محیط زیست خبرگزاری ایسنا و ریحانه یاسینی، خبرنگار ایرنا در این سانحه جان باختند.

گفته می‌‌شود که حدود بیست نفر دیگر نیز در اثر این سانحه مجروح شده‌اند که شماری از خبرنگاران مسائل زیست محیطی نیز در بین مجروحان هستند.

در حادثه اتوبوس سربازان راننده در مسیر سرازیری متوجه می‌شود که ترمزها کار نمی‌کنند.

در این حادثه پنج نفر از جمله سه سربازمعلم، یک مأمور انتظامی مسئول حفظ امنیت سربازان در مسیر و یکی از سرنشینان تریلر جان باختند و ۳۴ نفر دیگر که برای گذراندن دوره آموزشی بدو خدمت از زاهدان عازم آباده بودند، مصدوم شدند.

پلیس راهور نیروی انتظامی جمهوری اسلامی علت اصلی این دو تصادف را بی‌مبالاتی و بی‌کفایتی رانندگان این دو اتوبوس اعلام کرده است.

علی ربیعی، سخنگوی دولت روحانی از بابت مرگ خبرنگاران و سربازان "خاضعانه" پوزش خواست.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.