کرونا در ایران؛ وزارت بهداشت درخواست تعطیلی کامل دو هفته‌ای را تکذیب کرد
وزارت بهداشت ایران می‌گوید هیچ اطلاعیه‌ای درباره ضرورت تعطیلی دو هفته‌ای کشور و احتمال افزایش فوتی‌های کرونا تا ۶۰۰ نفر در روز صادر نکرده است.

رسانه‌های ایران امروز گزارش کرده بودند که وزارت بهداشت در اطلاعیه‌ای کم‌سابقه "دو هفته تعطیلی کامل سراسری" را ضروری دانسته و هشدار داده اگر "بلافاصله" چنین نشود، "حداقل بیست هزار نفر" از کرونا جان خواهند باخت و آمار فوت ممکن است به "بالای ۶۰۰ نفر" در روز برسد.

در بیانیه وزارت بهداشت آمده بود: "ضروری است ستاد ملی کرونا بلافاصله دو هفته تعطیلی کامل سراسری (شامل تمامی ادارات دولتی، شرکتها و اصناف غیر ضروری)، منع کامل سفر (شامل خودروهای شخصی و وسایل نقیله عمومی)، بیرون بر شدن همه رستورانها و غذاخوری هتل‌ها، محدودیت جدی تردد شامگاهی و اعمال جرایم سنگین برای هرگونه مراسم یا تجمعات در سراسر کشور وضع کند".

بنا بر این بیانیه، سرعت افزایش بستری در خیز سراسری چهارم به مراتب بیشتر از خیزهای قبلی است.

امروز همچنین ستاد ملی مبارزه با کرونا، جلسه مجمع تشخیص مصلحت نظام را لغو کرده است.

با وجود تکذیب وزارت بهداشت درباره لزوم تعطیلی دو هفته‌ای، آمار ابتلا و مرگ ناشی از کرونا در ایران دوباره رو به افزایش است و به گفته مقام‌های رسمی موج چهارم همه‌گیری آغاز شده است.

نقشه رنگ بندی شهرهای ایران در 18 فروردین

نقشه جدید رنگ‌بندی کرونا در شهرهای ایران نشان می‌دهد همه مراکز استان‌ها و کلانشهرها در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند. در حال حاضر ۲۵۷ شهر ایران در وضعیت قرمز قرار دارند.

بر اساس نقشه تازه رنگ‌بندی کرونا فقط مناطقی در سیستان و بلوچستان در وضعیت آبی هستند و اغلب شهرهای ایران در وضعیت قرمز، برخی نارنجی و شماری هم زرد قرار دارند. بسیاری از شهرهایی که اکنون در وضعیت قرمز قرار گرفته‌اند، در ایام نوروز در وضعیت آبی بودند.

دیروز با شناسایی قطعی ۱۷ هزار و ۴۳۰ مبتلای جدید، شمار مبتلایان روزانه افزایشی بی‌سابقه داشت. ۱۷۴ نفر نیز در شبانه‌روز گذشته جان خود را از دست دادند.

وضعیت شهرها

بر اساس مصوبات ستاد ملی مقابله با کرونا وضعیت قرمز، بسیار پر خطر، به این معناست که ابتلای قطعی بیش از ۲۵ مورد در ۱۰۰ هزار نفر در روز و همه‌گیری رو به گسترش باشد. در این وضعیت همه مشاغل به جز شغل‌های ضروری باید تعطیل شوند.

پس از رنگ قرمز، رنگ‌های نارنجی، زرد و آبی قرار دارند: به این ترتیب که چهار نفر بستری در ۱۰۰ هزار نفر زرد، شش بستری در ۱۰۰ هزار نفر نارنجی و ۱۰ بستری در ۱۰۰ هزار نفر، قرمز محسوب می‌شوند.

رنگ‌بندی جدید با افزودن رنگ آبی به معنای وضعیت "کم‌خطر" از شنبه ۲۵ بهمن‌ماه در سراسر ایران اعمال شده است.

بر اساس مصوبه ستاد ملی مقابله با کرونا خروج خودروهای بومی از شهرهای قرمز و نارنجی و ورود خودروهای غیر بومی به شهرهای قرمز و نارنجی ممنوع است.

مقامات ایران می‌گویند این کشور با موج چهارم و "یکی از سهمگین‌‌ترین امواج کرونا" در یک سال گذشته درگیر است. به گفته منابع رسمی، سویه‌ای که نخستین بار در بریتانیا شناسایی شد، سویه غالب در همه‌گیری کنونی است.

بنا به گزارش‌ها که این ویروس ابتدا در استان خوزستان شایع شد و سپس از غرب به مرکز و شرق ایران راه یافت.

دولت ایران رعایت نکردن پروتکل‌های بهداشتی در تعطیلات نوروز را عامل اصلی "خیز چهارم" کرونا معرفی می‌کند اما منتقدان می‌گویند دولت قوانین محکمی برای کنترل رفت و آمدها وضع نکرده است و واکسیناسیون بسیار کند پیش می‌رود.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.