ایران می‌گوید پس از برداشته شدن تحریم، تولید نفت خود را بالا می‌برد

بیژن نامدار زنگنه، وزیر نفت ایران، در نشست مشترک کشورهای صادر کننده نفت (اوپک) و برخی از کشورهای غیرعضو گفته است که این کشور تصمیم دارد پس از برداشته شدن تحریم‌ها، با تولیدی دست کم به میزان قبل از تحریم، به بازار نفت بازگردد و سهم خود را در بازار پس بگیرد.

آقای زنگنه گفته است: "میان اعضا بر سر سهمیه اختلاف‌هایی وجود دارد و برخی فکر می‌کنند درباره سهمیه‌ها بی‌انصافی شده است و روی این موضوع بحث دارند."

هجدهمین نشست وزیران نفت و انرژی عضو اوپک موسوم به "اوپک پلاس" که شامگاه دیروز آغاز شده بود، امروز صبح بدون نتیجه پایان یافت. تصمیم‌گیری درباره افزایش تدریجی تولید به روز دوشنبه ۱۴ تیرماه موکول شده است.

ایران با توجه به تحریم نفتی از سوی ایالات متحده می خواهد که از هرگونه تصمیمی از سوی اوپک پلاس برای کاهش تولید معاف باشد.

در حال حاضر صادرات نفت ایران به دلیل تحریم های آمریکا از حدود ۲ میلیون و ۵۰۰ هزار بشکه سقوط کرده و بر اساس برخی از گزارش ها در مقاطعی به کمتر از ۵۰۰ هزار بشکه رسیده است.

کمتر از دو هفته پیش خبرگزاری رویترز در گزارشی به نقل از چهار فعال بازار نفت گزارش کرد که با رسیدن به یک توافق هسته‌ای با آمریکا، جمهوری اسلامی می‌تواند میلیون‌ها بشکه از ذخایر نفتی خود را به سرعت صادر کند. شرکتهای مشاوره نفتی به این خبرگزاری گفتند، انتظار می‌رود شرکت ملی نفت ایران ۲۰۰ میلیون بشکه از ذخایر خود را با برچیده شدن تحریمها روانه بازار کند.

ایران دارای چهارمین ذخایر بزرگ نفتی در جهان است و برداشته شدن تحریمها می‌تواند درآمدهای زیادی را روانه این کشور کند.

ایران می گوید کاهش صادرات نفتی ناشی از تحریم آمریکا نباید به عنوان تعهد این کشور در کاهش تولید نفت تصور شود
ایران می گوید کاهش صادرات نفتی ناشی از تحریم آمریکا نباید به عنوان تعهد این کشور در کاهش تولید نفت تصور شود

مقام‌های نفتی ایران می‌گویند که این کاهش اجباری صادرات نباید جز تعهدات ایران فرض شود چرا که ناشی از تحریم است و در صورت برداشته شدن، این کشور باید بتواند همانند میزان قبلی نفت صادر کند.

ایالات متحده در بهار ۱۳۹۷ از توافق هسته ای برجام خارج شد و تحریم های نفتی ایران را بازگرداند.

معاون اول رئیس جمهور ایران می گوید درآمدهای نفتی ایران از ۱۰۰ میلیارد دلار پیش از تحریم به کمتر از ۸ میلیارد دلار رسید.

آقای زنگنه پیش از جلسه اوپک پلاس، برای آخرین بار به عنوان وزیر نفت ایران در نشست دوره ای وزیران عضو اوپک شرکت کرده و پس از پایان آن گفته بود که "مهمترین ‌کار وزیر نفت دولت آینده، بازگرداندن ایران به بازار نفت و پس گرفتن سهم از دست رفته ایران به‌دلیل تحریم‌هاست".

آقای زنگنه درباره آخرین حضور خود در نشست اوپک گفته بود "امیدوارم همکار بعدی نیز این بار سنگین را با موفقیت بر دوش بگیرد. من هم در این نشست از اعضا خواهش کردم که با وزیر محترم آینده نفت همکاری کنند".

در جریان نشست اخیر اوپک از آقای زنگنه که در حال حاضر باسابقه ترین وزیر نفت عضو این سازمان است، تجلیل شده بود. وی در جریان نطقی در همین باره از جمله از شاهزاده بن عبدالعزیر بن سلمان وزیر نفت عربستان سعودی تمجید کرده بود که با پاسخ متقابل وی رو به رو شد.

ایران و عربستان بیش از ۵ سال است که روابط سیاسی و اقتصادی شان با یکدیگر قطع است اما آقای زنگنه همواره با همتای عربستانی خود در اوپک در تماس بوده است.

وی درباره وزیر نفت بعدی ایران گفته است "دیدگاه‌هایی را که دارم با ریزه‌کاری به دوستان منتقل خواهم کرد که اگر مصلحت دانستند از آنها استفاده شود".

ابراهیم رئیسی رئیس جمهور منتخب ایران از ۱۴ مرداد کار خود را آغاز می کند. دولت فعلی ایران پیشتر احتمال داده بود که تحریم ها پیش از شروع دوره ریاست جمهوری آقای رئیسی برداشته شود اما زمان رفع احتمالی تحریم ها مشخص نیست.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.