سفر به ایران از ۱۲ کشور ممنوع شد

طبق آخرین دستورالعمل ستاد ملی کرونا ورود از ۱۲ کشور به ایران ممنوع و محدودیت‌های بیشتری برای مسافران از ۲۴ کشور دیگر وضع شد. برای مسافران واکسینه شده نیز شرط ارائه تست پی‌سی‌آر (PCR) برداشته شده است.

ولی تیموری، معاون گردشگری کشور درباره آخرین تصمیم‌های گرفته‌شده برای سفر به ایران گفت مرزها برای ترددهای بین‌المللی با رعایت پروتکل‌ها باز است و تردد هم انجام می‌شود.

باوجود بازبودن مرزها مقررات جدیدی برای ورود اتباع کشورهای مختلف براساس بروز ویروس جهش‌یافته اعلام شده است.

کشورهای دارای ویروس جهش‌یافته

پذیرش مسافر از کشورهایی که ویروس جهش‌یافته در آنجا گسترش یافته، به طور مستقیم و غیرمستقیم تا اطلاع ثانوی ممنوع اعلام شده است.

این کشورها درحال حاضر شامل بوتسوانا، برزیل، اسواتینی، هند، اسوتو، مالاوی، موزامبیک، نپال، آفریقای جنوبی، اوروگوئه، زامبیا و زیمبابوه است.

کشورهای پرخطر

سفر از کشورهای پرخطر با میزان بالای بیماری به طور مستقیم و غیرمستقیم برقرار است، اما مسافران ورودی از این کشورها علاوه بر تست منفی پی‌سی‌آر در مبدا (با مهلت ۹۶ ساعت) لازم است در هنگام ورود به ایران نیز تحت بررسی آزمایشگاهی دوباره (تست پی‌سی‌آر) قرار گیرند.

مقامات ایرانی گفتند فهرست این کشورها درحال حاضر شاملِ آرژانتین، بحرین، بولیوی، کیپ‌ورد، شیلی، کلمبیا، کاستاریکا، اکوادور، مصر، کویت، لیتوانی، مالزی، مالدیو، مغولستان، نامیبیا، پاراگوئه، پرو، سیشل، سریلانکا، سودان، سوریه، تانزانیا، ترینیداد و تونس است.

اتباع سایر کشورها در حال حاضر منع تردد سفر ندارند و تست پی‌سی‌آر منفی از کشور مبدا با مهلت ۹۶ ساعت، برای ورود به ایران کفایت می‌کند.

مسافران ورودی از کشورهای اروپایی همانند سایر مسافران باید تست پی‌سی‌آر منفی از کشور مبدأ با مهلت ۹۶ ساعت قبل را همراه داشته باشند.

افرادی که واکسن دریافت نکرده‌اند باید در بدو ورود تست پی‌سی‌آر بدهند و تا زمان جواب در منزل در قرنطینه باشند.

خبرگزاری ایسنا گزارش داده است ورود دیپلمات‌ها و ماموران دولتی و نمایندگان سازمان‌های بین‌المللی به تایید وزارت امور خارجه با رعایت پروتکل‌هاست.

بر اساس مقررات جدید ایرانی‌های خارج از کشور و اتباعی که به روادید نیاز ندارند محدودیتی برای سفر به ایران ندارند.

ولی مرادی، معاون گردشگری درباره شرایط سفر ایرانی‌ها به خارج از کشور نیز گفت که سفرها و تورهای خروجی بر اساس مقررات حاکم در کشورهای مقصد انجام می‌شود.

مقررات سفر به ایران زمانی اعلام شده است که کرونای جهش یافته دلتا در برخی نقاط کشور به طور بی‌سابقه در حال رشد است.

کمیته بهداشت و درمان ستاد ملی مقابله با کرونا در نشست روز پنجشنبه، دهم تیرماه از شیوع گونه دلتای کرونا در برخی استان‌های جنوبی و شرقی خبر داد که باعث شده شمار شهرهای قرمز در این استان‌ها به سرعت افزایش یابد.

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.