درسا دهقانی، بهاییِ زندانی، با وثیقه آزاد شد

درسا دهقانی، شهروند بهایی که چند هفته پیش به دلایل نامعلومی بازداشت شده بود، روز پنج‌شنبه، دهم تیر، با تودیع قرار وثیقه به صورت موقت آزاد شد.

کمپین دفاع از زندانیان سیاسی و مدنی، در حالی خبر آزادی این شهروند بهایی را منتشر کرده که وضعیت سینا کمالی، دیگر شهروند بهایی که همزمان با خانم دهقانی در شیراز بازداشت شده بود، نامعلوم است.

درسا دهقانی و سینا کمالی ۲۴ خرداد امسال به طور جداگانه، توسط ماموران امنیتی بازداشت و به مکان نامعلومی منتقل شدند.

دلایل بازداشت آن‌ها تاکنون اعلام نشده است.

چند روز پس از بازداشت این دو شهروند بهایی، برخی منابع خبری از جمله در توییتر از فشار نیروهای امنیتی بر آن‌ها با هدف گرفتن اعتراف اجباری خبر داده بودند.

در همان حال برخی منابع غیررسمی اعلام کردند که خانواده این دو شهروند بهایی تهديد شده‌اند كه اگر سكوت نكنند، پرونده سنگين‌ترى علیه آن‌ها ساخته خواهد شد.

خانم دهقانی در سال ۹۳ در حالی که ۱۹ سال داشت در پی محرومیت از تحصیل در نامه‌ مفصلی به صادق لاریجانی، رئیس وقت قضائیه از اتهامات، فشارها و تبعیض‌هایی که علیه بهائیان در ایران وجود دارد، انتقاد کرده بود.

جمهوری اسلامی ایران آیین بهاییت را به رسمیت نمی‌شناسد و مقامات آن بارها بهاییان را «جاسوس و دشمن» خوانده‌ و در بیش از چهار دهه گذشته احکام متعدد اعدام، بازداشت، زندان و محرومیت از تحصیل و کسب و کار علیه بهاییان صادر کرده‌اند.

در آخرین گزارش «وضعیت آزادی مذهبی در جهان در سال ۲۰۲۰» که اردیبهشت امسال منتشر شد، از تبعیض سیستماتیک اجتماعی، ارعاب، آزار و اذیت بهاییان، فشار حکومت بر کارفرمایان به جلوگیری از استخدام آنها و تخریب گورستا‌‌ن‌هایشان انتقاد شده بود.

ایران از سال ۱۹۹۹ و ذیل قانون سال ۱۹۹۸ آزادی مذهبی بین‌المللی به دلیل نقض شدید آزادی‌های مذهبی، در زمره کشورهای با «نگرانی ویژه» گرفته است.

در ماه‌های گذشته، یورش به خانه شهروندان بهایی و بازداشت آن‌ها در شهرهای مختلف ایران افزایش یافته است.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.