محسنی اژه‌ای رئیس قوه قضاییه ایران شد
آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر ایران، غلامحسین محسنی‌ اژه‌ای را به عنوان رئیس قوه قضاییه جایگزین ابراهیم رئیسی کرده است که به زودی به عنوان رئیس جمهور آغاز به کار می‌کند.

آقای خامنه‌ای عملکرد آقای رئیسی در قوه قضاییه را "افتخارآمیز" خوانده است.

او گفته آقای محسنی اژه‌ای را به واسطه "تجربه‌ گرانبها و شناخت عمیق و سابقه‌ درخشان در امر قضا" به ریاست دستگاه قضایی ایران منصوب می‌کند.

آقای محسنی اژه‌ای، که سخنگوی قوه قضاییه ایران بوده، دو هفته پیش گمانه‌زنی‌ها درباره ریاستش بر قوه قضاییه را رد کرد و گفت: "همه این‌ها شایعات است."

غلامحسین محسنی اژه‌ای یکی از چهره‌های مهم امنیتی و قضایی جمهوری اسلامی بوده و نامش با چندین جنجال سیاسی و حقوقی گره خورده است.

اتحادیه اروپا و آمریکا او را مانند ابراهیم رئیسی به دلیل نقض جدی حقوق بشر تحریم کرده‌اند.

آقای رئیسی در پیامی به آقای اژه‌ای از ریاست او بر قوه قضاییه استقبال کرده و "سوابق درخشان علمی، عملی و قضایی" این جانشین خود را ستایش کرده است.

محمدباقر قالیباف، رئیس مجلس هم به شکل مشابهی "سابقه درخشان" آقای اژه‌ای در قضاوت را ستوده است.

محسنی اژه‌ای کیست؟

رئیسی و اژه‌ای
آقایان رئیسی و اژه‌ای سوابق مشترک طولانی دارند

غلامحسین محسنی اژه‌ای مانند ابراهیم رئیسی از طلبه‌های مدرسه حقانی است که مدت کوتاهی پس از پیروزی انقلاب ۱۳۵۷ وارد فعالیت‌های قضایی و امنیتی شد و همه عمر کاری خود را در این سمت‌ها مشغول بوده است.

آقای محسنی اژه‌ای به گفته خودش در سال ۱۳۵۱ طلبه شده و مدتی در اصفهان بوده و سپس به مدرسه حقانی در قم رفته است. مدرسه‌ای که محمد بهشتی در ایجاد آن نقش داشته و تعداد زیادی از شاگردانش پس از انقلاب ۱۳۵۷ سمت‌های قضایی و امنیتی گرفتند.

در سال ۱۳۶۲ و با تاسیس وزارت اطلاعات غلامحسین محسنی اژه‌ای به این وزارتخانه رفت و بازجوی برخی از پرونده‌های مهم بود.

او همچنین از سال ۶۴ تا ۶۷ نماینده قوه قضاییه در وزارت اطلاعات بود. در سال ۶۷ هزاران زندانی سیاسی مخفیانه اعدام شدند. ابراهیم رئیسی، رئیس قبلی قوه قضاییه و رئیس جمهور بعدی ایران نیز در آن اعدام‌ها نقش داشت.

آقای محسنی اژه‌ای چند سال پیش درباره انتقادها از دستگاه قضایی ایران در آن مقطع گفت که "دهه ۶۰ مظلوم ماند".

او در دهه ۱۳۷۰ نیز قاضی پرونده‌های جنجال برانگیز بسیاری بود.

آقای اژه‌ای سال ۱۳۸۴ و با پیروزی محمود احمدی‌نژاد، وزیر اطلاعات شد. برکناری او از این وزارتخانه در سال ۱۳۸۸ یکی از جنجال‌های دولت احمدی‌نژاد و بخشی از تنش‌های محافظه‌کاران وفادار به آیت‌الله خامنه‌ای با آقای احمدی‌نژاد بود.

او پس از برکناری از وزارت اطلاعات دادستان کل کشور و بعدتر هم معاون اول قوه قضاییه شد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.