احمدی‌نژاد: کسانی که انتخابات را مهندسی کردند ضدانقلاب هستند
محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهوری سابق ایران در یک پیام ویدیویی جدید نسبت به نتایج انتخابات سال ۱۴۰۰ اظهار نظر کرد. احمدی‌نژاد بدون آنکه از خامنه‌ای نامی ببرد، نوک تیز حمله خود را متوجه او کرده و گفته به حال او تاسف می‌خورد.

محمود احمدی‌نژاد مجددا فعال شده است. پیش از انتخابات ریاست جمهوری ۲۸ خرداد و به‌ویژه پس از رد صلاحیتش توسط شورای نگهبان، بارها لب به انتقاد از عملکرد حکومت روحانی و شورای نگهبان گشوده و بی آنکه نامی از شخص خامنه‌ای ببرد، با ایما و اشاره‌های آشکار به انتقاد از شخص او پرداخته است.

اکنون، ده روز پس از اعلام نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰، احمدی‌نژاد با یک پیام ویدیویی جدید به میدان بازگشته است.

اظهارات محمود احمدی‌نژاد در این پیام ویدیویی، صرف‌نظر از تکرارها و آشفتگی‌ها، بر سه محور استوار بوده است: رابطه حکومت با مردم، تحدید آزادی‌های اجتماعی و مهندسی انتخابات.

رابطه حکومت با مردم

احمدی‌نژاد از تلاش حکومت برای حذف مردم سخن گفته است. او در این پیام می‌گوید که در سیاست ایران حکومت تبدیل به اصل شده و همه تلاش‌ها برای حذف مردم به کار گرفته شده است.

رئیس‌جمهوری سابق ایران می‌گوید برخی بر این باورند که با حذف مردم و یکدست کردن حکومت می‌توان بر مشکلات فائق آمد.

احمدی‌نژاد به دو دوره در تاریخ جمهوری اسلامی ایران اشاره می‌کند و می‌گوید در دوره هاشمی رفسنجانی نیز هر سه قوه در دست یک گروه بوده و رفسنجانی از حمایت یزدی و ناطق‌نوری برخوردار بوده و به‌رغم آن هیچ گرهی از مشکلات مردم باز نشده است.

او در بخش دیگری از سخنان خود به شش سال نخست زمامداری روحانی اشاره کرده و می‌گوید ظرف این شش سال نیز حکومت یکدست بود. او می‌پرسد حاصل آن چه بود؟ و در پاسخ به این پرسش می‌گوید: برجام، متلاشی شدن اقتصاد و اعتراضات سال‌های ۹۶ و ۹۸.

احمدی‌نژاد می‌گوید: «اتفاقا اگر [هر سه قوه] هماهنگ باشند، پدر ملت درمی‌آید.» او ریشه فساد و بحران کنونی حاکم بر ایران را در کنار گذاشتن مردم دانسته است.

محدود کردن آزادی‌ها

احمدی‌نژاد بخش دیگری از پیام ویدیویی خود را اختصاص داده است به تحدید آزادی‌های فردی و اجتماعی در ایران.

او می‌گوید مجلس طرحی برای محدود کردن دسترسی به شبکه‌های اجتماعی دارد و از "دو دانشجوی نخبه" دانشگاه صنعتی سخن می‌گوید که صرفا به خاطر انتشار چند پست در شبکه‌های اجتماعی از یک سال پیش تا کنون در بند هستند.

در ادامه احمدی‌نژاد از نبود رسانه‌های مستقل در ایران سخن می‌گوید. گفته است: «مردم حق تجمع ندارند. رسانه مستقل هم ندارند.»

احمدی‌نژاد در انتقاد از صداوسیما گفته است که در خوش‌بینانه‌ترین ارزیابی مسئولان این رسانه در "هپروت" به سر می‌برند و مابقی رسانه‌ها نیز به قدرت "وصل" هستند.

او می‌گوید "اکثریت قاطع مردم" ناراحت هستند. گفته است: این‌ها القائات شیطانی نیست، القائات شیطان است.

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از پیام ویدیویی خود می‌گوید: «فکری که همه مردم را فاسد می‌داند، خود فاسد است. ریشه فساد شما هستید!» او به حکومت جمهوری اسلامی و شخص خامنه‌ای نسبت به جاری شدن سیل هشدار داده است.

رئیس جمهوری سابق ایران مدعی شده که هشدارهایی که او بر زبان می‌آورد، "هشدارهای الهی" هستند. خطاب به خامنه‌ای می‌گوید فرصت زیادی نمانده و جامعه از آن‌ها عبور کرده است.

مهندسی انتخابات

مهم‌ترین بخش پیام ویدیویی محمود احمدی‌نژاد مربوط به انتخابات ریاست جمهوری و شمار قابل ملاحظه آرای باطله و عدم استقبال مردم از این انتخابات بود.

احمدی‌نژاد اعلام کرده است که «حکومت در متن شکست حرکت می‌کند.» می‌گوید «همه چیز خراب است، سیاست خراب است، سیاست خارجی خراب است. بعد می‌گویند ما انقلابی هستیم.»

او مدعی شده که هدف حکومت از یکدست کردن سه قوه آن است که «ده سال می‌خواهند دیکتاتوری کنند.»

احمدی‌نژاد در بخش دیگری از اظهارات خود به مهندسی کردن انتخابات اشاره کرده و می‌گوید آن‌هایی که انتخابات را مهندسی کردند، ضدانقلاب هستند.

عدم استقبال مردم از انتخابات را شکست می‌خواند و می‌گوید برای حال کسانی که این انتخابات بی رونق را "پیروزی عظیم" خوانده‌اند، تاسف می‌خورد.

اشاره او به سخنان علی خامنه‌ای است. خامنه‌ای مدعی شده بود که استقبال مردم از انتخابات سال ۱۴۰۰ به‌رغم تلاش‌های "دشمنان" یک "پیروزی عظیم" بوده است.

خامنه‌ای مشارکت ۴۸ درصدی مردم در انتخابات را پیروزی و استقبال آن‌ها از این انتخابات دانسته بود و مدعی شده بود که برنامه دشمنان حکومت مشارکت زیر ۳۰ درصدی بوده است.

احمدی‌نژاد در واکنش به این سخن خامنه‌ای گفته است: ۳۰ گل خورده‌ایم، می‌گویند پیروزی بزرگ. قرار بوده ۷۰ تا بخوریم، اما ۳۰ تا خورده‌ایم! و این به باور آن‌ها می‌شود "پیروزی عظیم".

احمدی‌نژاد و تعلق به مردم

رئيس جمهوری سابق ایران بار دیگر از تعلق خود به مردم سخن گفت و مدعی شد که در کنار مردم ایستاده است.

احمدی‌نژاد در شرایطی از مهندسی انتخابات در ایران انتقاد می‌کند، که به باور بسیاری از مردم، خود او در سایه یک انتخابات مهندسی شده در سال ۱۳۸۸ به قدرت رسیده است.

انتقاد او به نبود آزادی و سرکوب اعتراضات ۹۶ و ۹۸ نیز در شرایطی مطرح می‌شود که سرکوب خشن اعتراضات مردم در سال ۸۸ و جنبش سبز را در کارنامه خود دارد.

 

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.