ایران صادرات برق به عراق را 'متوقف کرد'؛ استعفای وزیر برق

ماجد مهدی حنتوش، وزیر برق عراق، از سمت خود استعفا کرده است. به نظر می‌رسد که دلیل استعفای او تظاهرات مردمی است که از قطعی برق در کشور شاکی هستند.

سخنگوی وزارت برق اعلام کرده است که استعفانامه به نخست وزیر عراق تقدیم شده و «مصطفی کاظمی» آن را پذیرفته است.

دمای نقاطی از عراق در طول روز و زیر تابش آفتاب به شصت درجه سانتیگراد می‌رسد و در سایه دما پنجاه درجه سانتیگراد است. قطعی برق در گرمای این چنینی، باعث ناخشنودی بسیاری از مردم عراق شده است.

خبرگزاری آسوشیتدپرس گزارش کرده که معترضان در بصره به دولت مهلت داده بودند که برق این منطقه را وصل کند یا با عواقب سختی روبه‌رو می‌شود. معترضان دولت را تهدید کرده بودند که «درسی به مقام‌ها می‌دهند که فراموش نکنند.» آنها گفته بودند که اگر تا ساعت شش بعد از ظهر روز سه‌شنبه برق وصل نشود، «کاری خواهند کرد که برق تمام خیابان های بصره قطع شود.»

عراق به سی هزار مگاوات برق احتیاج دارد اما فقط توانایی تولید ۱۹ تا ۲۱ هزار مگاوات را دارد.

ایران به عراق برق و گاز صادر می‌کند. یک سوم از برق و گاز مورد نیاز عراق از ایران به این کشور صادر می‌شود.

یک سال پیش هم در بصره، معترضان به قطعی برق، به خیابان‌ها ریخته بودند
یک سال پیش هم در بصره، معترضان به قطعی برق، به خیابان‌ها ریخته بودند

آنطور که اطلاعات وزارت برق عراق نشان می‌دهد، ایران در روز سه‌شنبه صادرات برق به عراق را متوقف کرده است.

عراق چهار میلیارد دلار به ایران بدهی دارد اما به دلیل تحریم‌های آمریکا قادر به پرداخت این پول به ایران نیست.

خبرگزاری رسمی ایران نوشته است که «تروریست‌ها» دکل‌های برق را هدف قرار می‌دهند و تا به حال موفق شده‌اند ۲۵ دکل را «از جمله خط راهبردی انتقال برق ایران به عراق را در شمال شرقی دیاله تخریب» کنند.

پیشتر مقتدی صدر، رهبر گروه صدر، خواهان برکناری آقای حنتوش شده بود. ایرنا در گزارش خود نوشته که آقای صدر نسبت به «فساد» در وزارت نیرو معترض بوده است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.