خامنه‌ای: انتخابات حقاً و انصافاً حماسه بود

آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، روز دوشنبه ۷ تیر، در دیدار با رئیس و مسئولان قوه قضائیه با اشاره به انتخابات ریاست‌جمهوری ۱۴۰۰ در ایران این‌گونه اظهارنظر کرد که «این انتخابات حقاً و انصافاً حماسه بود.»

او افزود: «تلاش‌هایی انجام می‌گیرد، نامه می‌نویسند، در فضای مجازی حرف می‌زنند، که عظمت این انتخابات را انکار کنند اما فایده‌ای ندارد. این تلاش بیهوده است. تحلیل‌گرانی که چشمشان به این انتخابات بود، آنها می‌فهمند چه اتفاقی افتاد.»

سخنان او در مورد «حماسه» بودن این انتخابات در حالی بیان می‌شود که خبرگزاری‌های جمهوری اسلامی از مشارکت پایین در انتخابات ریاست‌جمهوری و افزایش بی‌سابقه آرای باطله در آن خبر می‌دهند و گزارش‌ها حاکی از شرکت ۴۳ درصد افراد واجد شرایط در پای صندوق‌های رای بود.

بسیاری از نیروهای سیاسی از مدت‌ها قبل انتخابات ۱۴۰۰ را تحریم کرده بودند و از دلایل عمده سردی این انتخابات می‌توان به رقابتی نبودن انتخابات، سرکوب اعتراض‌های مسالمت‌آمیز مردم، مشکلات حاد اقتصادی و ردصلاحیت گسترده نامزدهای انتخابات توسط شورای نگهبان اشاره کرد.

علی خامنه‌ای روز دوشنبه توضیحی در مورد این‌که «تحلیل‌گرانی که چشمشان به این انتخابات بود، آنها می‌فهمند چه اتفاقی افتاد»، نداد.

آیت‌الله خامنه‌ای در ادامه سخنان روز دوشنبه خود عملکرد ابراهیم رئیسی در قوه قضائیه را ستود و آن را «جهادی» دانست.

ابراهیم رئیسی یکی از متهمان اصلی و از اعضای هیئتی موسوم به هیئت مرگ در زمینهٔ اعدام‌های سال ۱۳۶۷ است و گزارش‌هایی نیز «نقض فاحش حقوق بشر» در زمان ریاست او بر قوه قضائیه منتشر شده است.

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.