ایران می‌گوید هنوز تصمیمی برای پاک کردن اطلاعات دوربین‌های آژانس نگرفته است

سعید خطیب زاده سخنگوی وزارت خارجه ایران گفته است که با پایان مهلت توافق تمدید شده با آژانس بین‌المللی انرژی اتمی، این کشور هنوز تصمیمی برای پاک کردن اطلاعات دوربین‌های آژانس نگرفته است.

آقای خطیب‌زاده گفته است: "موضوع توافق فنی با آژانس و ادامه و عدم ادامه آن موضوع بحثی است که همچنان تصمیم جدیدی اتخاذ نشده است، چه درباره ادامه یا عدم ادامه آن و همچنین درباره پاک شدن اطلاعات تصمیمی اتخاذ نشده است".

رافائل گروسی، مدیرکل آژانس از بین رفتن احتمالی ذخایر دوربین ها را به ایجاد "سیاهچاله" در برنامه اتمی ایران تشبیه کرده است.

بر اساس توافقی که ایران و آژانس چهار ماه پیش در تهران امضا کردند، همزمان با پایان اجرای پروتکل الحاقی توسط ایران و کاهش سطح دسترسی های آژانس در این کشور، ایران پذیرفت که دوربین های نظارتی در تاسیسات اتمی اش برای سه ماه فعال بماند اما اطلاعات ذخیره شده در آن در صورتی در اختیار بازرسان قرار گیرد که تحریم های ایالات متحده رفع شده باشد.

در حال حاضر مشخص نیست ایران با ذخایر دوربین های آژانس در این کشور چه خواهد کرد
در حال حاضر مشخص نیست ایران با ذخایر دوربین های آژانس در این کشور چه خواهد کرد

بر اساس این توافق ایران گفته است که در صورت رفع نشدن تحریم های آمریکا اطلاعات دوربین ها را "برای همیشه" پاک خواهد کرد.

با پایان مهلت سه ماه این توافق و رفع نشدن تحریم های آمریکا، این اعلام کرد برای یک ماه دیگر اطلاعات ذخیره شده در این دوربین‌ها را پاک نخواهد کرد تا مذاکرات احیای برجام در وین به نتیجه برسد. مهلت یک ماهه هم هفته گذشته به پایان رسیده است.

آژانس بین المللی انرژی اتمی پیش از این گفته بود که از تصمیم ایران برای ادامه یا توقف این توافق اطلاعی ندارد و مدیرکل از این بابت ابراز نگرانی کرده بود.

کاظم غریب آبادی، سفیر ایران در آژانس گفته است که تمدید تفاهم با آژانس تعهد این کشور محسوب نمی شود و این اقدام صرفا برای تسهیل مذاکرات اتمی بوده است.

سه روز پیش همزمان با پایان دوره تمدید شده توافق ایران و آژانس روزنامه اعتماد چاپ تهران از قول یک منبع آگاه گزارش داده بود که ایران در همین روز درباره این تفاهم تصمیم‌گیری می‌کند "و به احتمال بسیار قوی باز هم رای ایران تمدید محدود این تفاهم فنی است" با این همه حکومت ایران تصمیمی در این باره نگرفته است.

در حال حاضر دور ششم از مذاکرات احیای توافق هسته ای برجام به پایان رسیده و مذاکره کنندگان از جمله عباس عراقچی مذاکره کننده ارشد اتمی ایران به کشورهای خود بازگشته اند.

آقای عراقچی یک روز پیش از این و بعد از حضور در کمیسیون امنیت ملی و سیاست خارجی مجلس شورای اسلامی گفته بود که هیات ها به اندازه کافی مذاکره کرده اند و اکنون زمان گرفتن "تصمیم های سخت" برای دیگر کشورها رسیده است که احتمالا منظور وی آمریکاست.

هدف از مذاکرات احیای برجام، رفع تحریم های ایالات متحده در ازای بازگشت برنامه اتمی ایران به محدودیت های پیشین است.

آیت الله علی خامنه ای که دیپلمات های ایرانی را از مذاکره با آمریکا منع کرده، شرط گذاشته که اول ایالات متحده باید تحریم ها را رفع کند تا ایران پس از "راستی آزمایی" و رضایت از آن به محدودیت های اتمی برگردد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.