معاون ظریف: سرنگونی هواپیمای اوکراینی اولین و آخرین سانحه هوایی دنیا نیست

معاون حقوقی وزیر خارجه ایران از گزارش اخیر کانادا درباره سرنگونی هواپیمای مسافربری اوکراین با موشک سپاه انتقاد کرده و گفته: "این اولین و آخرین سانحه هواپیمایی در دنیا نیست".

محسن بهاروند گفته ایران از ارجاع احتمالی موضوع به دادگاه لاهه بیمی ندارد.

دولت کانادا با انتشار گزارشی گفته هرچند شواهدی نیافته است که سرنگونی هواپیمای اوکراینی "از پیش برنامه ریزی شده بود" اما همچنان "مسئولیت کامل آن با ایران است."

انجمن خانواده قربانیان این فاجعه در بیانیه‌ای از گزارش دولت کانادا استقبال کرده و گفته در صورتی که مذاکرات با حکومت ایران به نتیجه نرسد "ما با تمام امکانات موجود از جمله رجوع به دیوان بین‌المللی دادگستری پیگیر خواهیم بود."

در ۱۸ دی ۱۳۹۸ یک هواپیمای مسافربری اوکراینی با موشک‌های سپاه پاسداران سرنگون شد و همه ۱۷۶ سرنشین آن کشته شدند.

محسن بهاروند، معاون حقوقی محمدجواد ظریف، گفته برخورد کانادا "سیاست‌زده و غیرحقوقی" بوده و موضع جاستین ترودو، نخست‌وزیر درباره احتمال رجوع به دیوان بین‌المللی دادگستری "ناپخته" است.

آقای بهاروند گفته "این اولین و آخرین سانحه هواپیمایی در دنیا نیست" و اگر در هر سانحه هوایی کشورهایی بخواهند "بصورت یکجانبه کشور محل وقوع سانحه را تحت فشار سیاسی" قرار دهند، همه کشورها و صنعت هوانوردی ضرر خواهد کرد.

او بر اجرای "تعهدات مطابق حقوق بین الملل" از طرف ایران و همچنین ادامه پیگیری پرونده در چهارچوب قانونی تاکید کرده و گفته "تخصص و اسناد و شواهد" لازم برای "روشنگری‌های لازم" به طور مستدل وجود دارد.

سقوط هواپیما
از ایران برای پاکسازی سریع محل سقوط هواپیما انتقاد شده بود

معاون حقوقی وزارت خارجه ایران در حالی از شفافیت و برخورد حقوقی می‌گوید که با گذشت بیش از یک سال از این فاجعه هنوز روشن نشده که نیروهای پدافند هوایی سپاه چگونه مطابق روایت رسمی ایران یک هواپیمای مسافربری را با هدف متخاصم اشتباه گرفتند.

دستگاه قضایی ایران در پیگیری پرونده چند نفر را به "بی‌احتیاطی و بی‌مبالاتی و عدم رعایت نظامات و مقررات" متهم کرده‌ که تنها یکی از آنها در بازداشت بوده است.

در مقابل ۲۷ نفر از معترضان به سرنگونی آن هواپیما و سوگواران قربانیان در مجموع به بیش از ۴۱ سال زندان و چند نفر هم به تحمل شلاق محکوم شده‌اند.

مقام‌های ایرانی تا سه روز به دروغ "نقص فنی" را دلیل سقوط هواپیما عنوان می‌کردند و حمله موشکی سپاه به یک پایگاه نیروهای آمریکایی در عراق را جشن گرفته بودند، حمله‌ای که از قبل به اطلاع آمریکا رسیده بود و با تخلیه پایگاه هیچ تلفات جانی برای نظامیان آمریکا نداشت.

گزارش دولت کانادا از ایران انتقاد کرده که با وجود آماده باش کامل ضدهوایی ایران "مقام‌ها آسمان را به روی پروازها نبستند و به خطوط هوایی که پرواز داشتند اطلاع ندادند."

 هواپیما

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.