دادستان یاسوج: هر آشوبی را جمع می‌کنیم؛ ماجرای اعتراضات به نتایج انتخابات شورای شهر یاسوج چه بود که به خشونت کشیده شد؟

خبرگزاری‌های ایران، بر اساس اعلام دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد، از بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر در تجمع اعتراضی نسبت به نتایج انتخابات شوراها در یاسوج خبر دادند. خبرگزاری ایلنا، روز سه‌شنبه اول تیر/۲۲ ژوئن، گزارش داد: هم‌اکنون پنج نفر در بازداشت هستند و بقیه با قرار مناسب آزاد شدند. به گفته مسئولان اجرایی برگزاری انتخابات در شهر یاسوج، بیش از ۱۰۰ نفر که در اعتراض به نتایج انتخابات شورای شهر در مقابل ساختمان فرمانداری بویراحمد تجمع کرده بودند، بازداشت شدند. منابع حقوق بشری نسبت به وضعیت بازداشت‌شدگان ابراز بی‌اطلاعی کرده و تاکید کردند: این تجمع با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

در پی گزارش بازداشت بیش از ۱۰۰ نفر از شهروندان یاسوج، همزمان با تجمع اعتراضی نسبت به نتایج انتخابات شورا‌ شهر یاسوج، «دادستان مرکز کهگیلویه و بویراحمد از منتخبان اصلی و علی البدل انتخابات ششمین دوره شورای شهر یاسوج خواست در ایجاد آرامش و امنیت بعد از انتخابات تلاش دوچندانی کنند و اجازه ندهند کسی یا کسانی آرامش و امنیت شهر یاسوج را برهم بزنند».

به گزارش خبرگزاری ایلنا، سیدعلی ملک حسینی، دادستان کهگیلویه وبویراحمد، با اشاره به شمار بازداشتی‌ها گفت: «این افراد از همه سلایق، گروه‌ها و اقوام مختلف نامزدها بودند».

دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، که به طور تلویحی از مقابله با اعتراضات سخن می‌گفت، ضمن تاکید بر «برگزاری سلامت‌ترین انتخابات»، مدعی شد: «والله قسم برای برقراری آرامش و امنیت با احدالناسی تعارف نخواهیم داشت».

همزمان، پایگاه خبری تابناک، در گزارشی به نقل از دادستان یاسوج، گزارش داد: «نظام جمهوری اسلامی ضعیف نیست و هر آشوبی را جمع کرده اما نمی‌خواهد خودش را در مقابل مردم قرار دهد».

به گزارش خبرگزاری ایلنا، در پی نارضایتی و اعتراض تعدادی از هواداران یکی از نامزدهای شورای شهر یاسوج در روز یک‌شنبه ۳۰ خرداد، در برابر فرمانداری نسبت به نتایج انتخابات شوراها، شماری از معترضان بازداشت شدند.

دادستان عمومی و انقلاب یاسوج، همزمان با توضیح جزئیات بازداشت‌ها، به انتخابات پیشین در سال ۹۸ اشاره کرده و یادآور شد: رمز موفقیت در انتخابات ۹۸ و تامین سلامت انتخابات از طریق بازداشت شهروندان تامین شد. همین منبع افزود: در انتخابات ۹۸ حتی نماینده فرماندار و تعدادی از اعضا صندوق را هم بازداشت کردیم.

ماجرای اعتراضات در یاسوج چه بود؟
به گزارش پایگاه اینترنتی فرارو، ماجرای انتخابات بحث‌برانگیز شورای شهر یاسوج، از آن زمان آغاز شد که اشکال در سیستم الکترونیک ثبت آرا اعلام شد و زمان اعلام اسامی برندگان انتخابات به تاخیر افتاد.

تاخیر در اعلام اسامی برندگان انتخابات، به گزارش پایگاه اینترنتی فرارو، «شائبه تقلب» را دامن زد که منجر به برگزاری تجمعات اعتراضی در برابر فرمانداری یاسوج شد.

بر اساس این گزارش، به گفته فرماندار شهرستان بویراحمد، «پس از اتمام انتخابات در حوالی ساعت ۲ بامداد روز شنبه ۲۹ خرداد، در حالی که در انتظار جمع‌بندی بودیم» متوجه «خطا» در سیستم الکترونیکی یکی از «شعب احذ رای» شدیم و متوجه شدیم که «اطلاعات ثبت نشده است».

مجید احمدی، فرماندار شهرستان بویراحمد، در ادامه به بروز ایراد در سیستم الکترونیکی اطلاعات اشاره کرد و از «فهرستی» یاد کرد که همزمان با اعلام این ایراد، در شبکه‌های اجتماعی منتشر شد.

این مقام محلی شهرستان بویراحمد گفت: «یک آگهی در خصوص منتخبین شورای شهر یاسوج نیز در فضای مجازی منتشر شد که البته مقداری با واقعیت منطبق بود اما توسط فردی که به اطلاعات دسترسی داشت، (این آگهی) بطور ناقص گسترش یافت» که همین امر منجر به شکل‌گیری تجمعات اعتراضی در برابر فرمانداری شد.

همزمان با انتشار گزارش تجمعات اعتراضی در یاسوج، گزارش قتل سه جوان به همراه کلیپی در فضای مجازی منتشر شد. فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، قتل ۳ جوان در یاسوج را تکذیب کرد و گفت کلیپ منتشر شده در فضای مجازی هیچگونه ارتباطی به جریان انتخابات نداشته و مربوط به گازگرفتگی ۳ نفر جوان در سنوات گذشته در یکی از استان‌های همجوار بوده است.

کیقباد مصطفایی، فرمانده انتظامی استان کهگیلویه و بویراحمد، انتشار این کلیپ را توسط «عده‌ای انگشت‌شمار» و به قصد «تشویش اذهان عمومی» عنوان نمود.

هنوز صحت سخنان مقامات نظامی و قضایی جمهوری اسلامی ایران درباره چگونگی شکل‌گیری تجمعات و برخورد با معترضان توسط منابع حقوق بشری مورد تایید قرار نگرفته است.

برخی منابع می‌گویند از سرنوشت و هویت افراد بازداشت شده اطلاعی در دست نیست. برخی منابع حقوق بشری نیز تاکید کردند تجمع اعتراضی در یاسوج با دخالت نیروهای امنیتی به خشونت کشیده شد.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.