قالیباف: خامنه‌ای صحنه‌گردان انتخابات بود
محمد باقر قالیباف، رئیس مجلس شورای اسلامی، روز دوشنبه درباره انتخابات اخیر در ایران گفت علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی «صحنه‌گردان مشارکت بالای مردم در انتخابات بود».

قالیباف همچنین از «نخبگان سیاسی و آن دسته از فعالان سیاسی که نسبت به صحنه انتخابات منتقد بودند اما حاشیه‌نشینی و فرصت طلبی‌ پیش نگرفتند و مردم را به مشارکت دعوت کردند»، تشکر کرد. او گفت: «حقیقتا آنها در پیشگاه الهی، مردم و تاریخ کشورمان روسفید هستند.»

میرحسین موسوی و محمود احمدی‌نژاد انتخابات ایران را تحریم کردند، اما محمد خاتمی و مهدی کروبی در این انتخابات رای دادند. همچنین احمد خاتمی، عضو مجلس خبرگان رهبری گفت «همواره انتخابات با شکوه برگزار می‌شود، اما این دوره شکوه خاصی داشت.»

او اضافه کرد: «حداقل ۱۰ درصد عدم حضور مردم به دلیل کرونا بوده است. همچنین دستگاه‌های هویت سنجش از اول تا آخر شب دچار اخلال بودند و قطع می‌شدند. ما نمی‌خواهیم کسی را متهم کنیم و اما دستگاه‌های قضایی باید به این موضوع رسیدگی کنند به دلیل این اخلال‌ها ما در شورای نگهبان عنوان کردیم اگر دستگاه اشکال داشت رای گیری به صورت دستی انجام شود.»

محمد خاتمی نیز به ابراهیم رئیسی تبریک گفت و در پیامی نوشت: «از این پس در عین مطالبه‌گری، نظارت و نقد، نباید در یاری رساندن به رئیس جمهوری منتخب در انجام مسؤولیت‌های خطیر کوتاهی کرد.»

او به تحریم گسترده انتخابات اشاره کرد و ادامه داد: «عدم شرکت (بی سابقه) بالای پنجاه درصد از مردم و وجود بالاترین درصد رأی‌های باطله اگر نشانه دلسردی و نومیدی مردم و فاصله آنان با حکومت نیست، نشان چیست؟ امری که خطر آن بارها تذکر داده شده، ولی مورد توجه قرار نگرفته است. عدم استقبال بخش چشم‌گیری از جامعه به دعوت به حضور و کم‌اعتنایی به نظر خیرخواهان و کسانی که مدت‌ها مرجعیت اجتماعی داشته‌اند آیا نشان نمی‌دهد که مردم از اصلاح امور نومیدند و آیا این یأس مورد سوء‌استفاده جریانهایی که به براندازی به هر قیمت می‌اندیشند نمی‌انجامد؟»

همچنین نرگس محمدی، فعال حقوق بشر درباره انتخاب رئیسی نوشت «حکومت ایران با انتخابات مهندسی شده که انتخابات را از مسیر طبیعی آن خارج کرد، آقای رییسی را به عنوان رییس جمهور اعلام کرد.»

محمدی ادامه داد: «من به عنوان یک فعال حقوق بشر و طرفدار صلح که طی سال‌های گذشته همه‌چیزم را از دست داده‌ام، ریاست جمهوری آقای رییسی را به عنوان یکی از جدی‌ترین ناقضان حقوق بشر در طی ۴۲سال حکومت برنمی‌تابم. گو اینکه انتخابات گذشته نیز، آزاد، سالم و‌ منصفانه نبوده، اما بر کرسی جمهوری نشستن فردی که طرف دادخواهی دادخواهان ایران است، قابل پذیرش نیست. ما دادخواه کشتار، اعدام، زندان، شکنجه، فقر و فلاکت هستیم و آقای رییسی باید ابتدا پاسخگو باشد تا رییس جمهور.»

او تاکید کرد: «به عنوان یک فعال حقوق بشر ایرانی می‌خواهم ببینم کدام کشور، دولت، سازمان و نهاد بین‌المللی که شعار طرفداری از حقوق بشر سر می‌دهد، می‌تواند در مقابل دادخواهان ایران، به ایشان تبریک بگوید؟»

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.