اصولگرایان انتخابات شورای شهر تهران را هم بردند

با اعلام نتایج انتخابات شورای شهر تهران، اصولگرایان که اکنون ابراهیم رئیسی را بر مسند ریاست‌جمهوری دارند موفق شدند فهرست خود را بر کرسی‌ها شورای شهر پایتخت هم مستقر کنند.

بنار گزارش خبرگزاری‌های ایران، ۲۱ پیشتاز نخست کسب آرا که عملا اعضای اصلی شورای شهر را تشکیل خواهند داد عبارتند از:

از نکات جالب توجه این فهرست، ورود مجدد مهدی چمران و ریاست احتمالی دوباره او بر شورای شهر تهران است و همچنین راهیابی دختر قاسم سلیمانی، فرمانده سابق نیروی قدس سپاه پاسداران که از زمان کشته شدن پدرش در حمله هوایی نیروهای آمریکایی در بغداد، به چهره‌ جدید سیاسی در میان اصولگرایان بدل شده است.

شورای شهر تهران ۲۱ عضو دارد.

فاصله بین راه‌یافتگان که برای نمایندگی امور عمرانی مردم تهران انتخاب شده‌اند و آنها که از رسیدن به شورا بازماندند نشان می‌دهد که رای‌دهندگان به فهرست رای داده‌اند. نفر ۲۲ در این انتخابات حدود ۷۴ هزار رای کسب کرده است که حدود ۱۸۰ هزار رای با نفر ۲۱ فاصله دارد.

انتخابات شوراهای شهر و روستا تنها انتخاباتی است که شورای نگهبان درباره صلاحیت های داوطبان اختیار تصمیم گیری ندارد. تایید صلاحیت داوطلبان انتخابات شوراها در اختیار وزارت کشور و در نهایت هیاتی از نمایندگان مجلس شورای اسلامی است.

علیرغم اینکه شورای نگهبان نقشی در انتخابات شوراها ندارد، نمایندگان دولت و مجلس شورای اسلامی در بررسی های خود دست به رد صلاحیت بسیار گسترده داوطلبانی زده‌اند که اکنون در شوراهای استان تهران عضویت دارند.

انتخابات شوراها برای تعیین ۱۱۰ هزار کرسی است که شامل ۳۹ هزار شورا در سراسر ایران می شود. از میان شهرهای بزرگ تهران با شورای ۲۱ نفره و مشهد با شورای شهر ۱۵ نفره بیشترین تعداد کرسی‌ها را دارند.

شورای شهرهای بزرگتر اهمیت سیاسی بیشتری دارند به ویژه شورای شهر تهران همیشه خبرسازترین حوزه‌ بوده است.

اولین شورای شهر تهران در سال ۱۳۷۷ تشکیل شد و اکثریت آن به اصلاح‌طلبان رسید. برنده دومین انتخابات شوراهای شهر در تهران اصولگرایان بودند که محمود احمدی نژاد را به عنوان شهردار انتخاب کردند. وی دو سال پس از آن به ریاست جمهوری ایران رسید.

شورای شهر تهران تاکنون در اختیار اصلاح‌طلبان است. این شورا به دوره ۱۲ ساله شهرداری محمدباقر قالیباف خاتمه داد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.