عراقچی با اشاره به مذاکره غیرمستقیم ایران و آمریکا: تمام اسناد توافق آماده است

عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه و رئیس تیم ایران در مذاکرات وین، گفته است که «انجام مذاکرهٔ غیرمستقیم کار آسانی نیست» ولی «تمامی اسناد توافق تقریباً آماده است» و «برخی از مسائل اصلی مورد اختلاف» حل شده است.

او که روز یکشنبه، ۳۰ خرداد، در جمع خبرنگاران سخن می‌گفت، تأکید کرد که هیئت‌های مذاکره‌کننده باید برای تصمیم‌گیری درباره «برخی مسائلِ هنوز باقی‌مانده» به پایتخت‌ها برگردند و «زمان برای تصمیم‌گیری طرف‌های مقابل ما فرا رسیده است».

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نیز روز گذشته گفته بود چون آمریکا از برجام خارج شده، باید در مذاکرات هسته‌ای نسبت به عمل به تعهدات خود اطمینان دهد.

دور ششم مذاکرات احیای توافق برجام با حضور اعضای باقی‌مانده در این توافق یعنی ایران، روسیه، چین، فرانسه، بریتانیا و آلمان به همراه اتحادیه اروپا در وین، پایتخت اتریش، برگزار شد.

هیئت آمریکایی در این مذاکرات به دلیل امتناع ایران از دیدارهای حضوری، در هتلی دیگر در وین مستقر است و به شکل «غیرمستقیم» در این مذاکرات مشارکت دارد.

آقای عراقچی بدون ارائه جزئیات درباره اختلافات طرفین تأکید کرده است که مسائل مورد اختلاف «شکل کاملاً دقیقی به خود گرفته» و «کاملاً روشن است که ابعاد این اختلافات چگونه است».

در طول ‌ماه‌های گذشته، مقامات دولت جو بایدن بارها گفته‌اند که ایران به اجرای کامل برجام متعهد نیست و برای احیای این توافق باید به تعهدات هسته‌ای خود بازگردد.

دولت ایران در مقابل اعلام کرده است که آمریکا باید پیش از بازگشت به برجام، تحریم‌ها را به طور کامل لغو کند.

با وجود این اختلاف‌نظر‌ها، آنتونی بلینکن،‌ وزیر خارجه آمریکا، روز ۲۳ خرداد ضمن هشدار در مورد پیشرفت‌های «بازگشت‌ناپذیر» ایران در زمینه دستیابی به فناوری هسته‌ای و غنی‌سازی اورانیوم، بر «فوریت» احیای برجام و بازگشت به چارچوب توافق هسته‌ای سال ۲۰۱۵ تأکید کرد.

همان زمان، میخائیل اولیانوف، مذاکره‌کننده ارشد روسیه در وین، هم گفت که برای نهایی کردن مذاکرات و دستیابی به توافق، دست‌کم دو هفتهٔ دیگر زمان نیاز است.

عباس عراقچی نیز در نشست خبری امروز به خبرنگاران گفته است که «امیدوارم در دور بعدی» طرفین بتوانند «به یک جمع‌‌بندی نهایی» برسند. تاکنون زمان دور بعدی مذاکرات احیای برجام اعلام نشده است.

محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، روز گذشته در حاشیه نشست «مجمع دیپلماسی آنتالیا» در ترکیه گفت که متن ویرایش‌شدهٔ توافق را دیده و به احتمال زیاد تا پیش از پایان دولت روحانی، توافق احیای برجام به نتیجه می‌رسد. دولت حسن روحانی در نیمه مرداد امسال به پایان می‌رسد.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.