انتخابات ۱۴۰۰؛ میزان مشارکت ۴۸.۸ درصد اعلام شد

میزان مشارکت در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۴۰۰ ایران ۴۸.۸ درصد اعلام شده است.

وزارت کشور ایران با اعلام نتایج نهایی انتخابات ریاست جمهوری گفته است که ابراهیم رییسی با ۱۷ میلیون و ۹۲۶ هزار رای در دور نخست پیروز شد.

به گفته عبدالرضا رحمانی فضلی، وزیر کشور ایران، از ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر واجد شرایط رای دادن در این انتخابات تعداد ۲۸ میلیون و ۹۳۳ هزار و ۴ نفر در آن شرکت کرده‌اند که با این حساب میزان مشارکت ۴۸.۸ درصد بوده است.

آقای رئیسی با به دست آوردن نزدیک به ۶۳ درصد از آرای انتخاباتی در رقابت با عبدالناصر همتی، محسن رضایی و امیرحسین قاضی‌زاده هاشمی، به پیروزی دست پیدا کرد.

آمار

آرای باطله با ۳ میلیون و ۷۲۰ هزار و ۶۸۰ رای بوده که پس از ابراهیم رئیسی در مرتبه دوم قرار دارد.

محسن رضایی نیز بیش از سه میلیون و چهارصد رای به دست آورد.

عبدالناصر همتی هم با ۲ میلیون و چهارصد رای و امیرحسین قاضی زاده هاشمی با ۹۹۹ هزار رای در مقام‌های بعدی قرار گرفتند.

در آمارهای اعلام شده وضعیت ۴۵۸ هزار و ۱۵۸ رای نامشخص است یعنی نه جزو رای های نامزدها حساب شده و نه باطله به حساب آمده است. اگر آرای باطله در نظر گرفته نشود، تنها ۴۲ درصد از واجدان شرایط به یکی از نامزدها رای سالم داده‌اند.

آمار

با توجه به آمار انتخابات‌ دوره‌های گذشته ریاست جمهوری ایران، این انتخابات کمترین میزان مشارکت را داشته و پس از آن، انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۷۲ با ۵۰.۷ در رتبه بعدی قرار می‌گیرد.

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.