اصولگرایان نفس راحت کشیدند؛ تبریک خامنه‌ای به خاطر "پیروزی بزرگ"

واکنش‌های گستردۀ شخصیت‌ها و رسانه‌های اصولگرا، به روشنی حاکی از رضایت عمیق آنها از "برگزاری بی‌دردسر" انتخابات و پیروزی آسان ابراهیم رئیسی است. به نظر می‌رسد که آیت‌الله خامنه‌ای نیز اینک نفس راحتی کشیده است. این در حالی است که هنوز ارقام دقیق انتخابات معلوم نیست.

روز شنبه ۲٩ خرداد، چند ساعت بعد از اعلام پیروزی ابراهیم رئیسی، رهبر جمهوری اسلامی در پیام خود "پیروزی بزرگ" را به همه تبریک گفت.

به گفتۀ خامنه‌ای نه گلایه از دشواری معیشت، نه تهدید کرونا، "نه مخالف‌خوانی‌هایی که با انگیزۀ دلسرد کردن مردم از ماه‌ها پیش آغاز شده بود، و نه حتی برخی اختلالات در جریان رأی‌گیری"، هیچ یک نتوانست این انتخابات را دچار مشکل سازد.

روشن است که مسئولان نظام و جناح اصولگرا از پررنگ شدن تحریم نگرانی‌های جدی داشته‌اند. اما اینک، خبرگزاری فارس که در حمایت از رئیسی به شدت فعال شده بود، با خوشحالی فراوان از "شکست سنگین دار و دستۀ تحریمی‌ها" گزارشی تهیه کرده و به ویژه از پنج نفر - محمود احمدی‌نژاد، مریم رجوی، میرحسین موسوی، رضا پهلوی و مسیح علینژاد – به عنوان نمایندگان اصلی طرفداران تحریم نام برده است.

به طور کلی خبرگزاری‌ها و مطبوعات جمهوری اسلامی تأکید می‌کنند که با وجود اپیدمی کووید ۱٩، مشارکت مردم "پرشور" بوده. رئیس ستاد انتخابات استان قزوین گفته است "مردم قزوین در این انتخابات حماسه آفریدند"، زیرا به ادعای او "میزان مشارکت آنها نسبت به انتخابات سال ۹۸ بیش از ۱۰ درصد افزایش داشته است".

عباس کدخدایی سخنگوی شورای نگهبان نیز از میزان آراء خارج از کشور ابراز رضایت کرده و گفته است "رأی هزاران ایرانی مقیم خارج، پاسخی محکم به مخالفان مردم ایران بود"...

این در حالی است که نتایج شمارش آراء هنوز به طور قطعی اعلام نشده و حتی درست معلوم نیست که میزان مشارکت مردم به ۵٠درصد رسیده است یا خیر. تاکنون بر اساس آخرین ارقام اعلام شده از سوی وزارت کشور، میزان مشارکت حدود ۴٨درصد ارزیابی می‌شود.

میزان آراء باطله نیز از ۲ تا ٩درصد (!) تخمین زده شده. اما هیچیک از این ارقام قابل اعتماد نیست.

بعد از اعلام نتایج، محمد باقر قالیباف یکی از نخستین کسانی بود که برای عرض تبریک حضوری، به دیدار رئیسی رفت.

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.