واکنش ستاد حقوق بشر جمهوری اسلامی به «آزار» رای‌دهندگان در خارج از کشور

ستاد حقوق بشر وابسته به قوه قضاییه ایران در واکنش به برخورد مخالفان حکومت با رای‌دهندگان در خارج از کشور ادعا کرد که برخی کشورها از دفتر «سلطنتی» خط می‌گیرند. ظاهرا اشاره این ستاد به خانواده سلطنتی بریتانیا است.

این ستاد شامگاه جمعه، ۲۸ خرداد، در توییتی آورده است: «امروز ایرانیان مقیم انگلیس، استرالیا و نیوزیلند که برای حق تعیین سرنوشت خویش به محل برگزاری انتخابات رفتند، علی‌رغم حضور پلیس مورد آزار و ضرب و شتم قرار گرفتند.»

در ادامه این توییت همچنین با اشاره به عدم موافقت کانادا با برگزاری انتخابات در این کشور ادعا شده که این کشور و سه کشور گفته‌شده همگی از دفتر «سلطنتی» خط می‌گیرند.

در ماه‌های گذشته کارزارهای متعددی، انتخابات در ایران را تحریم کردند و با تشویق شهروندان به رای ندادن، آن را نشانه اعتراض به وضع موجود و اتفاق‌های سال‌های گذشته توصیف کردند.

همزمان با گزارش‌های مردمی از حضور کم‌رنگ رای‌دهندگان در داخل کشور در روز جمعه، ویدئوهای متعددی از اعتراض شهروندان ایرانی در شهرهای کشورهای مختلف در مقابل محل برگزاری انتخابات منتشر شده است.

برخی از این اعتراضات با حضور نیروهای پلیس محلی همراه بوده و برخی از آن‌ها با زد و خورد بین حامیان و مخالفان رای دادن همراه شده بود.

در برخی از شهرها از جمله برلین، برخی معترضان به برگزاری انتخابات بازداشت شدند.

 

 

 

 

 

 


رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.