روحانی: دو واکسن کرونا ساخت داخل مجوز مصرف اضطراری گرفتند
حسن روحانی، رئیس جمهور ایران در نشست ستاد مقابله با کرونا گفته است که "امروز دو واکسن، مجوز مصرف عمومی اضطراری را دریافت کردند".

تا لحظه تنظیم این خبر نام های این دو واکسن منتشر نشده است اما آقای روحانی گفته است که " از این هفته و هفته آینده واکسیناسیون عمومی با آنها آغاز خواهد شد."

هفته گذشته اعلام شده بود که واکسن کووایران برکت مجوز مصرف دریافت کرده است.

به گفته آقای روحانی استفاده از یکی از این واکسن از این هفته آغاز شده و دیگری از هفته آینده برای واکسیناسیون عمومی مورد استفاده قرار خواهد گرفت.

رئیس جمهور ایران گفت که "واکسن های دیگر هم هست که با تاخیر خواهد رسید و ما حداقل ۵ واکسن داخلی خواهیم داشت."

وی همچنین از برداشتن تحریم‌های مربوط به کرونا از سوی ایالات متحده آمریکا ابراز "خوشحالی" کرد.

دو روز پیش وزارت دارایی آمریکا با صدور دستور‌العملی تازه راه را برای معاملات و تبادلات مالی مربوط به همه گیری کرونا با ایران، ونزوئلا و سوریه باز کرد.

بر اساس بیانیه این وزارت خانه، از این پس، نقل و انتقالات مالی با کشور ایران و دو کشور دیگر به منظور تامین اقلامی چون ماسک، ونتیلاتور و واکسن کرونا آزاد است.

واکسن کووایران برکت
وزارت بهداشت ایران در ۲۴ خرداد برای واکسن ایرانی کرونا با نام "کووایران برکت"، مجوز اضطراری صادر کرده بود.

این خبر در حالی اعلام شد که چهار روز پیش از آن نتایج کارآزمایی "پیش‌بالینی" واکسن برکت، یعنی آزمایش‌ آن روی حیوانات، منتشر شد و این مقاله هنوز همتاداوری نشده است.

واکسن برکت

واکسن کرونای برکت از کل ویروس غیرفعال کرونا برای تحریک واکنش ایمنی استفاده می‌کند و از این نظر شبیه واکسن سینوفارم چین است.

این واکسن در شرکت‌های گروه دارویی برکت وابسته به ستاد اجرایی تولید می‌شود و بنا به گزارش‌ها خط تولید اول آن راه‌اندازی شده و خط دوم نیز بزودی راه‌اندازی می‌شود.

به گفته مدیر اجرایی مطالعات بالینی واکسن کرونا در ستاد اجرایی فرمان امام، "در تیر ماه امسال با راه‌اندازی خط تولید جدید"، تولید واکسن برکت به "۱۱ میلیون دوز در ماه" معادل "هفته‌ای حدود سه میلیون دوز" خواهد رسید.

این واکسن در حالی مجوز گرفته است که نتایج آزمایش انسانی آن منتشر و از دید کارشناسان بررسی نشده است. فقط چند روز پیش "پیش‌مقاله" آزمایش حیوانی واکسن برکت، بدون همتاداوری و انتشار در نشریات معتبر علوم پزشکی، در اینترنت در دسترس قرار گرفت.

نویسنده اصلی "پیش‌مقاله" برکت معتقد است سازمان غذا و داروی ایران با "سخت‌گیرانه‌ترین روش‌هایی که در دنیا وجود دارد" به این واکسن مجوز داده است.

با استفاده از این روش‌های سخت‌گیرانه، تقریبا ۴۸ ساعت بعد از اینکه محمدرضا شانه‌ساز رئیس سازمان غذا و دارو در تلویزیون گفت "به هیچ عنوان" تسلیم فشارها نخواهد شد، برای این واکسن مجوز صادر کرد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.