احیای برجام؛ دیدار ظریف و بورل در آنتالیا و 'خسته' توصیف شدن مذاکره‌کنندگان از سوی روسیه

در حالی که دور ششم مذاکرات احیای برجام در وین ادامه دارد، وزیر خارجه ایران با جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا در ترکیه دیدار کرده و عباس عراقچی گفته است که طرف ها "از همیشه بیشتر به توافق نهایی نزدیک شده اند" اما "چند مساله کلیدی" حل نشده باقی مانده است.

همزمان میخائیل اولیانف سفیر روسیه و نماینده این کشور در مذاکرات وین هم گفته است مذاکره کنندگان "کمی خسته‌اند" و ‌گفت‌وگوها برای رسیدن به موفقیت "به زمان اضافی احتیاج دارد".

آقای عراقچی گفته است "رسیدن به توافق منوط به تامین خواسته‌های کلیدی و رفع نگرانی های اصولی جمهوری اسلامی است و هر زمان که ما به چنین نقطه‌ای برسیم توافق صورت خواهد گرفت، چه در این دولت باشد چه در دولت آینده".

همزمان محمدجواد ظریف وزیر امور خارجه ایران که برای شرکت در یک نشست بین المللی در آنتالیای ترکیه به سر می برد با جوزپ بورل نماینده عالی اتحادیه اروپا دیدار و گفت‌و‌گو کرده است. احیای توافق برجام یکی از موضوعات مذاکره دو طرف اعلام شده است.

آقای بورل از حامیان احیای توافق اتمی برجام است و معاون وی انریکه مورا همراه با عباس عراقچی، معاون وزیر خارجه سرپرستی کمیسیون مشترک برجام و مذاکرات جاری در وین را بر عهده دارند.


همراه با مذاکره کنندگان ایران، دیگر طرف های مذاکرات وین هم می‌گویند علیرغم به دست آمدن پیشرفت هایی در گفت و گوها، اختلافات اساسی که مانع توافق نهایی می شود، هنوز باقی است.

روسیه، فرانسه، ایران و ایالات متحده به طور جداگانه از باقی ماندن اختلافات خبر داده اند.

ایران و آمریکا گفته اند به حضور خود در وین و مذاکرات تا زمانی که امیدی برای رسیدن به توافق باشد، ادامه می‌دهند.

آقای عراقچی درباره اختلافات باقی مانده در مذاکرات گفته است "مشکل اصلی مذاکرات در رویکرد آمریکایی ها است که قادر نیستند اعتیاد مفرط خود به تحریم را کنار بگذارند و هنوز نمی توانند درک کنند که تحریم یک راه حل شکست خورده است".

عراقچی و مورا
عباس عراقچی معاون وزیر خارجه ایران و انریکه مورا معاون مسئول سیاست خارجی اتحادیه اروپا سرپرست مذاکرات کمیسیون توافق هسته ای برجام در وین هستند

پیش از این آنتونی بلینکن وزیر خارجه آمریکا گفته بود در صورت بازگشت این کشور به برجام و رفع تحریم های اتمی، صدها تحریم دیگر که در دوره ریاست جمهوری دونالد ترامپ وضع شده بود، تا زمان تغییر رفتار ایران باقی خواهد ماند.

آیت الله علی خامنه ای گفته است که آمریکا باید ابتدا تحریم های ایران را رفع کند سپس مقام های ایرانی با "راستی آزمایی" رفع تحریم ها به تعهدات خود در برجام بازمی گردد.

مذاکرات وین با گفت‌وگوی غیرمستقیم ایران و آمریکا و با حضور نمایندگان کشورهای ۱+۴ شامل بریتانیا، فرانسه، چین و روسیه به همراه آلمان انجام می شود.

آیت الله خامنه ای تماس مذاکره کنندگان ایرانی با نمایندگان ایالات متحده را ممنوع کرده است. هیات ایرانی نظرات خود را با طرف های دیگر در میان می گذارد و آنها دیدگاه های ایران و آمریکا را به یکدیگر منتقل می کنند.

در روزهای اخیر هیات روسیه ملاقات های جداگانه ای با مذاکره کنندگان ایران و آمریکا داشته است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.