وزارت دارایی آمریکا خرید اقلام مرتبط با همه‌گیری کرونا را برای ایران مجاز کرد

وزارت دارایی آمریکا با صدور دستور‌العملی تازه راه را برای معاملات و تبادلات مالی مربوط به همه گیری کرونا با ایران، ونزوئلا و سوریه باز کرد.

بر اساس بیانیه این وزارت خانه، از این پس، نقل و انتقالات مالی با کشور ایران و دو کشور دیگر به منظور تامین اقلامی چون ماسک، ونتیلاتور و واکسن کرونا آزاد است.

تا پیش از این دستورالعملی کلی در وزارت دارایی آمریکا که صادرات مواد غذایی و دارو را از تحریم های ایران مستثنی می کند در این زمینه به کار گرفته می‌شد.

با وجود این یکی از مقام های وزارت دارایی آمریکا گفته است در این دستورالعمل خلاءهایی وجود داشته که حل آنها زمان و هزینه می طلبیده و هدف از مجوز تازه حذف موانع و خلاء های پیشین است.

در بهار گذشته دولت سوئیس برای کمک‌های انسان‌دوستانه، با واشنگتن تماس گرفت و از دولت وقت آمریکا اطمینان گرفت که بانکهای سوئیسی را برای انجام مبادلات مربوط به کرونا با ایران جریمه نکند.

نهایتا زمستان سال ۲۰۲۰ ، دولت دونالد ترامپ در پاسخ به انتقاد حامیان حقوق بشر به مشکلات ناشی از تحریم ها در ایران یک بار دیگر اعلام کرد که مجوز صادارات اقلام حوزه انسان دوستانه می تواند برای اقلام مربوط به همه گیری مورد استفاده قرار بگیرد.

این وزارت خانه اعلام کرد بانکهایی که پرداختها برای کمکهای بشردوستانه به ایران را تراکنش کنند، مشمول اقدامات تنبیهی تحریمهای این کشور علیه ایران نمی‌شوند. اما منتقدان کاغذبازی های مطول را عملا مانعی جدی برای رسیدن اقلام حیاتی در مقابله با کرونا اعلام کردند.

حالا دولت جو بایدن که در حال مذاکره غیر مستقیم با ایران در باره احیاء توافق برجام است اذعان کرده است که دستورالعملی که صادرات دارو و غذا را از تحریم‌های ایران مستثنی می‌کند کاستی‌هایی داشته است.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.