فائزه هاشمی درباره رد صلاحیت پدرش از شورای نگهبان توضیح خواست

فائزه هاشمی، نماینده سابق مجلس و فرزند اکبر هاشمی رفسنجانی، در واکنش به اظهارات وزیر اطلاعات اسبق ایران درباره رد صلاحیت پدرش در انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۹۲، خواستار توضیح شورای نگهبان شده است.

خانم هاشمی در مصاحبه با خبرآنلاین از تکذیب سخنان حیدر مصلحی از سوی شورای نگهبان ابراز تاسف کرد و گفت: "شورای نگهبان باز هم تکذیب می کند و دروغگویی یک مسئله عادی شده است. نمی دانم چرا هیچ کس احساس مسئولیت در رابطه با اعمالش نمی کند که باید به جای تکذیب کردن، پاسخگو باشد."

در آستانه انتخابات ریاست جمهوری در ایران، ویدیویی در شبکه های اجتماعی منتشر شد که در آن حیدر مصلحی درباره نقش خود به عنوان وزیر اطلاعات دولت محمود احمدی نژاد در عدم احراز صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی صحبت می کرد.

در این ویدیو آقای مصلحی گفت در گزارشی به شورای نگهبان، آقای هاشمی رفسنجانی را برنده انتخابات پیش‌‌بینی کرده و با برشمردن "هزینه‌ها و فواید" تایید یا رد صلاحیت او استدلال کرده که رد صلاحیت او به نفع نظام و مصلحت آن است.

خانم هاشمی گلایه اصلی را متوجه شورای نگهبان دانست که به گفته او "عدالت را رعایت نکرده است. "

خانم هاشمی با انتقاد از عملکرد شورای نگهبان، رد صلاحیت این دوره را بدتر از انتخابات سال ۹۲ دانست و افزود: "تعداد رد صلاحیت هایی که اصلا نه قانونی، نه واقعی و نه به حق است به تدریج افزایش پیدا کرده است."

عباس علی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان با رد سخنان آقای مصلحی، پنجشنبه در یک کنفرانس خبری در تهران گفت او و دو عضو دیگر این شورا فیلم جلسه بررسی صلاحیت آقای رفسنجانی را بازبینی کرده اند و چنین سخنانی در این فیلم بیان نشده است.

به گفته آقای کدخدایی این فیلم در زمان مناسب منتشر خواهد شد.

آقای مصلحی پس از انتشار این فیلم در توییتر نوشت این سخنان بخشی از مصاحبه تلویزیونی اوست و ناقص پخش شده است.

پس از انتشار فیلم سخنان حیدر مصلحی، ویدیویی از اکبر هاشمی رفسنجانی منتشر شد که در حال ورزش اعلام عدم احراز صلاحیت خود برای شرکت در انتخابات را یک "حرکت باندی" عنوان کرد که با "برنامه‌ریزی سیاسی و امنیتی" انجام شده بود.

رئیس وقت مجمع تشخیص مصلحت نظام در این ویدیو گفت عدم تایید صلاحیت او "با فشار نیروهای امنیتی و نظامی" صورت پذیرفت.

اکبر هاشمی رفسنجانی همچنین گفت "وقتی وزارت اطلاعات گزارش داد که بیش از ۷۰ درصد مردم در دور اول انتخابات به او رای می‌دهند" این تصمیم گرفته شد.

 

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.