کدخدایی: فیلم بررسی صلاحیت رفسنجانی را دیدیم، حرف‌های مصلحی در آن نبود

سخنگوی شورای نگهبان با اعلام خبر «بازبینی» فیلم جلسه بررسی صلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۹۲ در این شورا، وعده داد که این فیلم «در زمان مناسبی» منتشر خواهد شد.

عباسعلی کدخدایی روز پنج‌شنبه ۲۸ خرداد در یک نشست خبری گفت: «دیروز نیز فیلم جلسه بررسی صلاحیت آقای هاشمی رفسنجانی را به همراه برخی از اعضای شورای نگهبان بازبینی کردیم و آقای مصلحی چیزی که گفته بودند را در آن جلسه بیان نکردند».

اشاره وی به اظهارات وزیر سابق اطلاعات ایران درباره انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۳۹۲ است که گفته بود گزارش او عامل ردصلاحیت اکبر هاشمی رفسنجانی بوده است.

حیدر مصلحی در این مصاحبه افزود به شورای نگهبان اطلاع داده بود که ارزیابی وزارت اطلاعات از «کف خیابان‌ها» و محاسبه «هزینه- فایده برای نظام» حاکی از آن است که آقای هاشمی رفسنجانی رای می‌آورد. او این امر را دلیل جلوگیری از شرکت هاشمی رفسنجانی در انتخابات عنوان کرده است.

یک روز پس از این سخنان، عباسعلی کدخدایی در حساب توئیتری خود، این اظهارات را رد و ادعا کرد که اعضای شورای نگهبان حرف‌های آقای مصلحی «را قبول نداشتند».

سخنگوی شورای نگهبان روز پنجشنبه نیز گفت که «دو نفر از اعضای دیگر شورای نگهبان غیر از من نیز این خبر را تکذیب کردند».

او به زمان عملی‌شدن وعده انتشار عمومی فیلم جلسه بررسی صلاحیت هاشمی اشاره‌ای نکرد و تنها گفت: «ان‌شاءالله در زمان مناسبی آن فیلم را منتشر خواهیم کرد».

به گفته کدخدایی، «طبق قانون مراجع مختلف باید گزارشاتی که در اختیار دارند را برای شورای نگهبان ارسال کنند اما این گزارشات تنها جنبه کارشناسی دارد. گاهی گزارشات دقیق نبوده و شورای نگهبان نیز خلاف آن نظر داده است».

این اظهارات در حالی است که در روزهای اخیر، انتشار ویدئویی تازه از هاشمی نشان می‌دهد که او خود، این اقدام را «یک حرکت باندی و برنامه‌ریزی‌شده» از «سوی نیروهای امنیتی و نظامی» می‌دانست.

در این ویدئو که کمی پس از رد صلاحیت هاشمی رفسنجانی گرفته شده، او می‌گوید این اقدام از سوی شورای نگهبان «رد صلاحیت نبود بلکه عدم احراز صلاحیت بود» که به گفته او تحت «فشار نیروهای امنیتی و نظامی» صورت گرفت.

هاشمی درباره علت این اتفاق نیز گفته است: «وقتی وزارت اطلاعات گزارش داد که بیش از ۷۰ درصد مردم در دور اول انتخابات به من رای می‌دهند»، این «تصمیم» اتخاذ شد.‎

اظهارات مصلحی درباره ردصلاحیت هاشمی در سال ۹۲ با انتقادات چهره‌های شناخته‌شده سیاسی مواجه شد. از جمله اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی که صلاحیت وی نیز در انتخابات ۱۴۰۰ رد شد، نوشت که به «نادیده گرفتن قانون و ⁧حقوق اساسی ملت⁩» اعتراض دارد و خواستار روشن‌شدن روند تصمیم‌گیری در شورای نگهبان شده است.

علی مطهری، نماینده مجلس دهم، که صلاحیتش در انتخابات ریاست‌جمهوری سال ۱۴۰۰ توسط شورای نگهبان رد شد نیز با اشاره به سخنان مصلحی، با کنایه خطاب به شورای نگهبان نوشته است: «معمای رد صلاحیت شخصیت‌های محبوب در این دوره نیز حل شد: چون رأی داشتند، برای حفظ نظام رد شدند».

محمود صادقی، نماینده نماینده پیشین مجلس شورای اسلامی نیز در توئیتی تند نوشت: «احتمالاً چند وقت دیگر شاهد گزارش هزینه-فایده‌ی زندگی و مرگ او (هاشمی) نیز خواهیم بود».

اشاره آقای صادقی به ابهامات پیرامون مرگ آقای رفسنجانی در روز ۱۹ دی ۱۳۹۵ هنگام شنا در یک استخر اختصاصی است که پیش از این نیز بارها به‌خصوص از سوی فرزندان او مطرح شده است.

دلایل ردصلاحیت را به چهار نامزد اعلام کرده‌ایم

سخنگوی شورای نگهبان در ادامه اظهاراتش مدعی شد که این نهاد دلایل ردصلاحیت چهار تن از نامزدهای سیزدهمین دوره انتخابات ریاست‌جمهوری را به آن‌ها اطلاع داده است.

آقای کدخدایی بدون این‌که به نام این چهار نامزد اشاره‌ کند، گفت که هفته گذشته آن‌ها را «دعوت» کرده و «مطالب» را به آن‌ها گفته است.

او افزود: «الان هم دو نفر دیگر درخواست کردند که در اولین فرصت مطالب را ارائه می‌کنیم».

اظهارات سخنگوی شورای نگهبان پس از آن بیان می‌شود که علی لاریجانی، رئیس پیشین مجلس شورای اسلامی و اسحاق جهانگیری، معاون اول حسن روحانی، خواستار اعلام دلایل ردصلاحیت خود از سوی این شورا شده بودند.

در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ بیش از ۵۹۲ نفر ثبت نام کرده بودند که شورای نگهبان تنها صلاحیت هفت نفر از آن‌ها را تایید کرد.

مقام‌های شورای نگهبان درباره ردصلاحیت‌ها به ویژه درباره مقام‌های سابق جمهوری اسلامی از به کار بردن واژه «ردصلاحیت» خودداری کرده و اصطلاح «عدم احراز صلاحیت» را به کار می‌برند.

سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز جمعه، ۲۸ خرداد ماه در حالی برگزار خواهد شد که نه تنها به روال ۴۳ سال گذشته با رد صلاحیت گسترده منتقدان جمهوری اسلامی همراه بوده، بلکه با موج گسترده تحریم از سوی جریان‌های سیاسی و مردمی داخل و خارج کشور مواجه است.

با استفاده از گزارش ایسنا، مهر و رادیو فردا/ب.ب/ک.ر

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.