ظریف برای شرکت در مجمع دیپلماسی آنتالیا به ترکیه رفت

وزیر خارجه ایران روز پنج‌شنبه، ۲۷ خرداد، به منظور حضور در مجمع دیپلماسی آنتالیا و اجلاس سه‌جانبه وزرای امور خارجه ایران و ترکیه و افغانستان راهی ترکیه شد.

به گزارش رسانه‌های ایران، مجمع دیپلماسی آنتالیا قرار است روز جمعه، ۲۸ خرداد با سخنرانی رجب طیب اردوغان، رئیس جمهور ترکیه افتتاح شود.

فرصت‌های جدید صلح و همکاری در قفقاز جنوبی، تقویت همبستگی‌های منطقه‌ای، همکاری‌های منطقه‌ای در آسیا، ارتباط با آفریقا، مسائل خاورمیانه و خلیج فارس، پناه‌جویان و مهاجران و همچنین دیپلماسی اقتصادی و تجارت از محورهای این مجمع خواهد بود.

به گزارش خبرگزاری ایسنا، محمدجواد ظریف همچنین قرار است در حاشیه این مجمع در اجلاس سه‌جانبه وزرای امور خارجه ایران، ترکیه و افغانستان شرکت کند.

یکی از محورهای اصلی این نشست، بررسی آخرین تحولات افغانستان و روند صلح در این کشور است.

ایران و ترکیه برای حضور بیشتر در افغانستان به‌ویژه پس از خروج نیروهای نظامی ناتو از این کشور رقابت دارند.

رئیس جمهور ترکیه روز ۲۴ خرداد در حاشیه نشست ناتو در بروکسل گفته بود که از همان لحظه‌ای که نیروهای آمریکایی افغانستان را ترک کنند، تنها کشور معتبر برای حفظ این روند ترکیه است.

اندرو واتکینز، تحلیلگر ارشد افغانستان در «گروه بحران بین‌المللی»، پیشتر گفته بود که «عزیمت نیروهای آمریکا و ناتو قطعاً خلأ قدرت ایجاد خواهد کرد و به تهران فضای بیشتری برای افزایش نفوذ می‌دهد، چه از طریق مقامات افغان و چه از طریق دیگر قدرت‌مداران در افغانستان، از جمله طالبان.»

جو بایدن، رئیس جمهور آمریکا، روز ۱۴ آوریل اعلام کرد که ۲۵۰۰ سرباز باقی‌مانده آمریکا در افغانستان تا ۱۱ سپتامبر خارج می‌شوند.

ناتو هم گفته است که از همان جدول زمانی واشینگتن پیروی می‌کند و در همان تاریخ، ۷ هزار سرباز غیرآمریکایی این نیرو را هم از افغانستان بیرون می‌آورد.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ

×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.