انتخابات ۱۴۰۰؛ تشکر محمد خاتمی از مهرعلیزاده برای کناره‌گیری و شکسته‌نشدن آرا

محمد خاتمی، رئیس‌جمهوری سابق ایران در پیامی از محسن مهرعلیزاده به خاطر کناره‌گیری از انتخابات تشکر کرده است. همزمان حسن خمینی نیز چند روز پیش با انتقاد از شورای نگهبان گفته بود "نمی‌شود برای مردم تصمیم‌گیری کرد"، امروز در بیانیه‌ای از مردم خواسته "رای صحیح" بدهند.

آقای خاتمی نوشته که "در موقعیت حساس کنونی که جمهوریت نظام در معرض تهدید جدی" است.

محمد خاتمی با قدردانی از محسن مهرعلیزاده نوشت: "اقدام مسئولانه و فداکارانه شما در انصراف از نامزدی ریاست جمهوری، شایسته تقدیر فراوان است". آقای مهرعلیزاده وعده داده بود که دولت سوم محمد خاتمی و دولت اصلاحات را احیا خواهد کرد.

محمد خاتمی اکنون در تازه‌ترین موضوع‌گیری انتخاباتی خود گفته اقدام آقای مهرعلیزاده "موجب خواهد شد تا کسانیکه می خواهند رأی بدهند و در عین حال تسلیم عرصه ای نشوند که یک جریان اقلیت خواست خود را به هر قیمت بر جامعه تحمیل کند، آرائشان شکسته و تقسیم نشود".

هرچند آقای خاتمی مستقیما و به صراحت از عبدالناصر همتی حمایت نکرده اما از متن پیام او برمی‌آید که او خواستار اتحاد آرای اصلاح‌طلبان به نفع آقای همتی است.

آقای خاتمی پیشتر در پیامی به کنگره حزب جوانان هم نوشته بود "در این فضای سرد و فسرده" جامعه "نیاز به نشاط و اميد و اشتياق به شركت در عرصه سرنوشت دارد".

او ابراز امیدواری کرده بود که "همه تشکل ها و احزاب و جریان های سیاسی و مدنی بتوانند در این برهه حساس، مسئولیت خود را نسبت به میهن و مردم بدرستی بشناسند و در انجام آن مسئولیت موفق باشند".

پیش از این مجمع روحانیون مبارز، به رهبری محمد خاتمی و موسوی خوئینی‌ها، رسما اعلام کرده بود که هیچ نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ایران ندارد. این گروه سیاسی در بیانیه خود نوشته بود که دلیل این تصمیم "پرهیز از افتادن در دامی" است که "مهندسان انتخاباتی تدارک دیده‌اند".

آقای خاتمی در انتخابات مجلس نهم که گروه‌هایی مسئله "مهندسی" شدن را پیش کشیده بودند، برای رای دادن از تهران خارج شده و در دماوند رای داده بود. اقدامی که بسیاری منتقد آن شدند.

دعوت حسن خمینی به دادن "رای صحیح"

حسن خمینی

حسن خمینی، نوه بنیانگذار جمهوری اسلامی ایران هم امروز در بیانیه‌ای گفته "ضمن احترام به نظر همه ایرانیان بر این باورم که یکی از راه‌های حفظ جمهوریت نظام، دادن رأی صحیح است".

حسن خمینی که رهبر ایران با نامزدشدنش در انتخابات مخالفت کرده است، می‌گوید: "امروز اگرچه تنگ نظری‌ها و رفتارهای ناصحیح، همگان را به حق نگران میراث تاریخی‌مان کرده است و اگر چه همین بی‌توجهی عمیق به جمهوریت علت اصلی نابسامانی‌های اقتصادی و اجتماعی است ولی باز هم می‌توان نه با رفتاری سلبی، بلکه با تصمیمی ایجابی به حفاظت از آینده و ساختن امروز و رفع مشکلات معیشتی روزمره همت گمارد".

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری روز جمعه ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.