انتخابات ۱۴۰۰ ایران؛ انصراف جلیلی و زاکانی به نفع رئیسی و کناره‌گیری مهرعلیزاده

سعید جلیلی اعلام کرده که از رقابت در انتخابات ریاست جمهوری ایران کناره‌گیری می‌کند. ساعاتی پیش از وی علیرضا زاکانی و محسن مهرعلیزاده دو نامزد دیگر از میان هفت نامزد انتخابات ریاست جمهوری ایران از شرکت در انتخابات ریاست جمهوری روز جمعه انصراف دادند.

در بیانیه‌ای که در اینستاگرام آقای جلیلی منتشر شده آمده است "اکنون که بخش گسترده‌ای از آحاد جامعه" به آقای رئیسی اقبال نشان داده‌اند، "همه باورمندان جبهه انقلاب برای آغازی استوار، ازهم اکنون ایشان را با رای خود در قبول این مسئولیت بزرگ یاری رسانند."

آقای زاکانی نیز که پیشتر انصراف خود را اعلام کرده بود دلیل کناره‌گیری خود را حمایت از ابراهیم رئیسی عنوان کرد؛ اما محسن مهرعلیزاده بدون حمایت از نامزدهای موجود، صرفا از ادامه حضور در رقابت انتخاباتی استعفا داده است.

علیرضا زاکانی در بیانیه استعفای خود گفته است هدف او از حضور در انتخابات "پیروزی جبهه انقلاب بود و اینک با اقبال مردم، مصداق تحقق آن، برادر عزیزم آقای ‫رئیسی‬ است".

آقای زاکانی نماینده مجلس شورای اسلامی و رئیس مرکز پژوهش ها موسسه مطالعاتی وابسته به مجلس است. وی از چهره های سیاسی نزدیک به اطلاعات سپاه پاسداران انقلاب اسلامی است که در پرونده سازی و ایجاد زمینه دستگیری شماری از وابستگان به مقام های دولتی نقش داشته است.

در جریان مناظرات انتخاباتی آقای زاکانی گفته بود که به دلیل همین سابقه است که مقام های دولت فعلی از او "می‌ترسند".

عبدالناصر همتی از دیگر نامزدهای ریاست جمهوری بارها در مناظره های انتخاباتی گفته بود که علیرضا زاکانی "نامزد پوششی" آقای رئیسی است و قبل از رای گیری استعفا خواهد داد.

مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد که اغلب آنها اکنون در اختیار سیاستمداران تندرو است
مجلس ایران ۲۹۰ کرسی دارد که اغلب آنها اکنون در اختیار سیاستمداران تندرو است

بیش از ۲۰۰ نماینده مجلس ایران امروز در نامه ای به نامزدهای انتخابات از آنها خواسته‌اند که به نفع ابراهیم رئیسی کناره گیری کنند.

آقای رئیسی با دستور آیت الله خمینی، بنیانگذار جمهوری اسلامی، عضو کمیته سه نفره ای بوده که در سال ۱۳۶۷ حکم اعدام تعداد قابل توجه زندانیان سیاسی را داد که دوره های محکومیت خود را سپری می‌کردند و در انتظار آزادی بودند.

آیت الله حسینعلی منتظری از این اقدام به عنوان "بزرگترین جنایت جمهوری اسلامی که در تاریخ می ماند" یاد کرده بود.

محسن مهرعلیزاده در کنار عبدالناصر همتی یکی از دو نامزد از هفت نامزد انتخابات بود که در دولت‌های اصلاح‌طلب و اعتدالی مقام داشت‌ و در مناظره های تلویزیونی انتقادهای تندی را عمدتا متوجه ابراهیم رئیسی کرده بود.

از جمله انتقادات آقای مهرعلیزاده درباره مدرک تحصیلی آقای رئیسی خبرساز شد که گفته بود وی تنها "شش کلاس سواد دارد".

آقای مهرعلیزاده وعده داده بود که دولت سوم محمد خاتمی و دولت اصلاحات را احیا خواهد کرد.

او که نزدیک به اصلاح‌طلبان شناخته می‌شود، در این انتخابات از سوی این جریان سیاسی مورد حمایت قرار نگرفته بود.

انتخابات سیزدهمین دوره ریاست جمهوری روز جمعه ۲۸ خرداد برگزار خواهد شد.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.