یکصد و ده فعال مدنی و حقوق‌بشری در آستانه انتخابات ریاست‌جمهوری: «نه بزرگ را فریاد می‌زنیم»
گروهی از فعالان سیاسی، اجتماعی، حقوق بشری و صنفی، در آستانه برگزاری انتخابات ریاست‌جمهوری، با اشاره به روند بحران‌های مختلف در نظام جمهوری اسلامی ایران، از دهه ۶٠ تاکنون، از جمله اعتراضات آبان ۹۸ و بسیاری اعتراضات گسترده دیگر، دربیانیه‌ای همبستگی خود با «مردم به تنگ‌آمده از استبداد، ارتجاع، بی‌عدالتی، فساد و دروغ» را اعلام کرده و تاکید کردند: «نه بزرگ را فریاد می‌زنیم».

روز چهارشنبه ٢۶ خرداد، ۱۱٠ نفر از فعالان سیاسی، حقوق‌بشری و مدنی با انتشار بیانیه‌ای، اعتراض خود را به برگزاری «انتخابات مهندسی شده و تحقیرآمیز» ریاست‌جمهوری ۱۴٠٠ اعلام کرده و تصریح کردند: «جامعه ایران در معرض دگرگونی دورانی و کیفی تازه‌ای قرار گرفته است».

در این بیانیه با اشاره به روند «تعمیق و تاثیرگذاری متقابل بحران‌های تودرتوی اقتصادی، اجتماعی و سیاسی»، طی بیش از چهار دهه، آمده است: «نظام حکمرانی جمهوری اسلامی بر سر دو راهی تن دادن به اصلاحات ساختاری در چشم‌اندازی مردم‌سالارانه، دموکراتیک، عدالت‌طلبانه، یا پیش رفتن به سمت تمرکز و انحصار قدرت در افقی روحانی-نظامی‌سالار، آشکارا و چنان که تصمیم اخیر رد صلاحیت‌ها نیز نشان داد، از مدت‌ها پیش مسیر دوم را برگزیده است».

امضاکنندگان این بیانیه افزوده‌اند: «ساختار حکومت و نظام حکمرانی در مناسبات جهانی و بین‌المللی کنونی که نیازمند اراده واحد و قدرت تصمیم است بدینسان نه پاسخ‌گوی اقتضائات یک دیپلماسی کارا و موفق است و نه برای غلبه بر بحران بزرگ اقتصادی کارآیی و اثربخشی دارد».

فعالان سیاسی، اجتماعی و حقوق بشری، با اشاره به «گسترش فساد در تار و پود نظام و در میان مدیران و مقامات حاکم و تعمیق شکاف طبقاتی و بحران عظیم اقتصادی در جامعه»، یادآور شدند: «علاوه بر ناتوانی نظام در عرصه داخلی، در یافتن راه‌کارهای اقتصادی مناسب برای برون‌رفت از بحران‌های اقتصادی از جمله فقر و نابرابری»، «چشم‌انداز روشنی در برابر ناظران مستقل قرار نمی‌گیرد».

امضاکنندگان این بیانیه تاکید کردند: «نظام حکمرانی جمهوری اسلامی بر سر دو راهی تن دادن به اصلاحات ساختاری در چشم‌اندازی مردم‌سالارانه، دموکراتیک وعدالت‌طلبانه، یا پیش رفتن به سمت تمرکز و انحصار قدرت در افقی روحانی-نظامی سالار، آشکارا و چنان که تصمیم اخیر رد صلاحیت‌ها نیز نشان داد، از مدت‌ها پیش مسیر دوم را برگزیده است».

تعدادی از امضاکنندگان این نامه عبارتند از: ابوالفضل قدیانی، عبدالفتاح سلطانی، پروانه سلحشوری، بهاره هدایت، رضا آقاخانی، حسین نوری‌زاده، مصطفی نیلی، سعید مدنی، هاشم آقاجری، قاسم شعله سعدی، قربان بهزادیان‌نژاد، طاهره طالقانی، عبدالله مومنی، مهدی محمودیان، حسن اسدی زیدآبادی، حسین جزایری، مسعود پدرام، صدیقه وسمقی، محترم رحمانی، بهمن رضاخانی، معصومه دهقان، فیروزه صابر و احمد هادوی.

امضاکنندگان این بیانیه از فعالان در عرصه‌های مختلف درخواست کردند تا از «ورود به عرصه‌های نمایشی و فرمایشی بر پایهٔ منطق معیوب انتخاب مدام میان بد و بدتر یا درغلتیدن به مشی سرنگونی و اسقاط از راه قهر و خشونت و استقبال از جنگ‌طلبی داخلی و مداخله‌گری خارجی»، به اتخاذ «مشی مقاومت مدنی و خشونت‌پرهیز»، روی آورده و «چشم‌انداز دموکراتیک و اصلاح‌گری در قوانین اساسی و ساختاری را فراتر از موضوع انتخابات که دیگر از معنای واقعی خود خارج شده»، مطرح نمایند.

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.