انتخابات ۱۴۰۰ ایران؛ مهدی کروبی به همتی 'رای می‌دهد'، جبهه اصلاحات حمایت نکرد
در حالی که جبهه اصلاحات ایران به حمایت از نامزدی عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری رای نداد، پسر مهدی کروبی اعلام کرد که پدرش در انتخابات پیش رو به عبدالناصر همتی رای می‌دهد.

حسین کروبی به نقل از پدرش مهدی کروبی در وبسایت روزنامه اعتماد اعلام کرد "نظر به شناختی که از سال‌های گذشته از آقای همتی در بخش اقتصادی و اجرایی دارم و توان ایشان را در اداره کشور می‌دانم رای من به آقای همتی خواهد بود.

بنابر این گزارش، مهدی کروبی ۸۳ ساله گفته "بعد از انتخابات دلایلش جهت شرکت در انتخابات" را اعلام خواهد کرد.

حسین کروبی به نقل از پدرش گفت: "آقای کروبی از عملکرد آقای عبدالناصر همتی در جریان مناظرات انتخاباتی و دفاع ایشان از جمهوریت و نهاد ریاست‌جمهوری قدردانی و همچنین تاکید کرد که با توجه اهمیت صندوق رای به عنوان تنها محل تجلی اراده ملت برای تعیین سرنوشت کشور در شرایط کنونی، نباید صحنه انتخابات را ترک کرد".

پسر آقای کروبی گفت "پدرم از همه آحاد ملت درخواست کرد تا روز جمعه برای دفاع از جمهوریت و نهاد ریاست جمهوری به عبدالناصر همتی رای بدهند".

ساعاتی پیش نیز مهدی کروبی نامزد معترض به نتایج انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که در حصر خانگی است درباره آنچه تصمیم "جریانی کوچک که هیچ مقبولتی در مردم ندارد" هشدار داده بود که می‌خواهند "جشن نابودی جمهوریت را در ۲۹ خرداد برپا کنند" و از نهادهای تصمیم ساز اطلاح طلبان خواسته هرچه زودتر از یکی از نامزدهای موجود در انتخابات حمایت کنند.

علاوه بر آقای کروبی روز گذشته علی مطهری نایب رئیس سابق مجلس ایران و از چهره های محافظه کار جمهوری اسلامی نیز با انتشار یادداشتی در اینستاگرام از عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری حمایت کرد. او از مردم خواسته است که برای بهبود اقتصاد و سیاست خارجی و محدود نشدن آزادی های خود به آقای همتی رای بدهند.

تا کنون از میان چهر‌های اصلاحطلب مهدی کروبی شناخته‌شده‌ترین چهره‌ای است که به صراحت خواستار شرکت مردم در انتخابات شده است.

آقای کروبی که از زمستان ۱۳۸۹ تاکنون در زندان خانگی است، در انتخابات ریاست جمهوری چهار سال پیش نیز از حسن روحانی حمایت کرده بود.

حمایت آقای کروبی از همتی در حالی اعلام می‌شود که پیشتر میرحسین موسوی و زهرا رهنورد انتخابات را تحریم کرده بودند.

موضع جبهه اصلاحات تغییر نکرد

انتخابات

جبهه اصلاحات ایران در تازه‌ترین نشست خود به حمایت از نامزدی عبدالناصر همتی در انتخابات ریاست جمهوری رای نداد.

به گزارش همشهری آنلاین، جبهه اصلاحات ایران که قبلا اعلام کرده بود در انتخابات امسال از نامزدی حمایت نمی کند، شامگاه ۲۴ خرداد با برگزاری یک جلسه درباره حمایت یا عدم حمایت از کاندیداهای ریاست جمهوری رای گیری کرد.

بر این اساس، آقای همتی برای کسب حمایت این جبهه به ۳۰ رای اعضا نیاز داشت ولی تنها ۲۳ رای کسب کرد.

همشهری آنلاین به نقل از آذر منصوری، سخنگوی جبهه اصلاحات نوشت:‌ ''در جلسه مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران مورخ ۲۴خرداد موضوع تغییر موضع قبلی جبهه اصلاحات مبنی بر نداشتن نامزد در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ مطرح و به رای گذاشته شد و در نتیجه آن تغییری در موضع پیشین جبهه رای نیاورد.''

پنجم خرداد ماه امسال نیز جبهه اصلاحات در اعتراض به رد صلاحیت‌ گسترده نامزدها در شورای نگهبان با انتشار بیانیه‌ای اعلام کرد نامزدی برای معرفی به مردم ندارد.

مجمع عمومی جبهه اصلاحات ایران ۴۶ عضو دارد.

انتخابات ریاست جمهوری ایران جمعه ۲۸ خرداد برگزار می شود.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.