خامنه‌ای: مانع ساخت موشک با برد بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر شدم

در حالی که کشورهای غربی، اسرائیل و برخی از کشورهای عربی منطقه درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی ابراز نگرانی کرده‌اند، علی خامنه‌ای رهبر جمهوری اسلامی ایران در دیداری که پیشتر صورت گرفته اما فیلم آن روز دوشنبه در سایت او منتشر شد، اعلام کرد که دستور منع ساخت موشک با برد بیشتر از ۲۰۰۰ کیلومتر را صادر کرده است.

خامنه‌ای در این ویدئو که سومین قسمت از «مستند غیررسمی» نام دارد، گفت: «ما یک روزی در میدان جنگ از لحاظ مهمات دو جور گلوله توپ می‌توانستیم تولید کنیم، اما اکنون موشک بالیستیک ما از راه دور نقطه‌زن تولید می‌کنیم.

او گفت برد موشک‌های جمهوری اسلامی ۲۰۰۰ کیلومتر است، در حالی که «آنها» [نیروهای نظامی جمهوری اسلامی] قصد داشتند موشک‌ها با برد ۴۰۰۰ تا ۵۰۰۰ هزار کیلومتر بسازند و به دلیل همین ممانعت، «شکایت دارند و از من گله‌مند هستند».

خامنه‌ای که فرماندهی کل نیروهای مسلح جمهوری اسلامی ایران را برعهده دارد، در پاسخ به این که چرا مانع ساخت موشک با برد بیشتر شده، بدون هیچ جزئیاتی گفت: «علتی دارد.»

انتشار این ویدئو در حالی است که مذاکرات وین برای احیای برجام همچنان ادامه دارد، اما هنوز به نتیجه ملموسی نرسیده است.

پیشتر جو بایدن رئیس جمهوری آمریکا اعلام کرد که هدف او از بازگشت به مذاکره با ایران تشدید و تمدید محدودیت‌های اتمی برای ایران است.

همچنین به گفته آنتونی بلینکن، وزیر خارجه آمریکا، مذاکرات تازه باید بستری برای مذاکرات آینده درباره برنامه موشکی جمهوری اسلامی باشد.

پیشتر هایکو ماس وزیر امور خارجه آلمان گفته است: «انتظارات ما کاملا روشن است. ایران علاوه بر سلاح اتمی نباید برنامه توسعه موشک‌های قاره پیما را دنبال کند و نیز دست از تهدیدات منطقه‌ای بردارد. ما دقیقا به دلیل بی اعتمادی به ایران، چنین توافقنامه‌ای را می‌خواهیم».

فرانسه، بریتانیا، اسرائیل و عربستان سعودی نیز در سال‌های اخیر بارها نسبت به برنامه موشکی ایران ابراز نگرانی کرده‌اند.

همچنین جمهوری اسلامی به ارسال سلاح به ویژه موشک به گروه‌های شبه‌نظامی تحت حمایت خود در عراق، لبنان، سوریه و یمن متهم است.

با این حال، وزارت امور خارجه ایران اعلام کرده است که «توان موشکی ایران قابل مذاکره نیست.»

 

 

 

 

 

 

ار اف ای فارسی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.