عراقچی: برای رسیدن به توافق در وین 'عجله نداریم'

عباس عراقچی، مسئول تیم مذاکره کننده ایران در وین که با هدف بازگشت کامل ایران و آمریکا به برجام در حال انجام است، پس از دور تازه نشست کمیسیون مشترک برجام به صداوسیمای دولتی ایران گفته است که "ما عجله نداریم و ما برای خودمان هیچ ضرب الاجلی تعیین نکردیم".

آقای عراقچی رسیدن به توافق در دور جدید مذاکرات را هم بعید دانسته و گفته است: "ما باید یک توافقنامه خوب داشته باشیم، توافقنامه خوب زمانی بدست می‌آید که نگرانی‌های مهم ما رفع شوند و اهداف کلیدی ما بدست آیند. بدون تحقق این موارد، ما هیچ توافقی نخواهیم کرد".

معاون وزیر خارجه ایران گفت که از نظر این کشور "توافقنامه‌ای خوب است که الزامات کلیدی و مهم ما در آن وجود داشته باشد و در برگیرنده مواضعی باشد که ما تاکنون آن‌ها را اعلام کردیم".

به گفته وی تصمیم‌گیری در خصوص توافق بر عهده طرف مقابل است که "تصمیم دشوار" خود را بگیرد و "باید به جمهوری اسلامی ایران اطمینان بدهند که آنچه در گذشته اتفاق افتاد در آینده تکرار نخواهد شد، این نکته خیلی اهمیت دارد".

آقای عراقچی گفت که "تا زمانی که ضرورت داشته باشد به مذاکره ادامه می‌دهیم" و "نمی‌توان پیش بینی کرد که دور بعدی دور نهایی خواهد بود. ما تعداد دورهای مذاکرات را نمی‌شماریم بلکه منافع خود را می‌شماریم".

ششمین دور مذاکرات برای احیای توافق هسته‌ای ایران و قدرت‌های جهانی از روز شنبه در وین از سر گرفته شده است.

پس از دور اول مذاکرات نماینده روسیه در بیانیه‌ای گفت که نهایی کردن متن جاری نیازمند چند هفته تلاش است.

این درحالی است که در پایان دور پنجم این مذاکرات که با حضور غیرمستقیم آمریکا برگزار می شود، نماینده اتحادیه اروپا ابراز اطمینان کرده بود در این دور طرف ها به نتیجه خواهند رسید. هدف مذاکرات بازگشت آمریکا به این توافق و ازسرگیری پایبندی ایران به تعهداتش است.

در این مذاکرات نمایندگان بریتانیا، آلمان، روسیه، فرانسه، چین و ایران با هم گفت و گو می کنند.

نمایندگان آمریکا به طور غیرمستقیم در این مذاکرات حضور دارند چون رهبر ایران گفت و گوی مستقیم با آمریکا را منع کرده است. مقام های آمریکایی در هتلی روبروی محل مذاکرات اقامت دارند.

به گزارش رویترز نماینده اتحادیه اروپا در این مذاکرات آن را "فشرده" توصیف کرد و آلمان خواستار پیشرفت سریع شد.

سخنگوی اتحادیه اروپا در بیانیه ای گفت "ما درحال پیشرفت هستیم اما مذاکرات فشرده است و شماری از مسائل از جمله چگونگی اجرای مراحل توافق باقی است." او افزود که هدف آنها "یافتن راه هایی برای نزدیک شدن به توافق نهایی در روزهای آینده است."

توافق هسته ای موسوم به برجام محدودیت هایی را بر فعالیت های اتمی ایران اعمال می کرد که هدف آن عقب انداختن امکان دستیابی به مواد لازم برای ساخت سلاح های هسته ای بود. ایران می گوید به دنبال چنین سلاح های نیست.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.