انتخابات ۱۴۰۰؛ تعداد اتباع ایرانی واجد شرایط رای دادن در خارج از کشور اعلام شد

وزارت خارجه ایران شمار اتباع این کشور که در خارج از ایران واجد شرایط رای دادن در انتخابات ریاست جمهوری هستند را "۳ میلیون و ۵۰۰ هزار نفر" اعلام کرده است.

سعید خطیب‌زاده، سخنگوی وزارت خارجه ایران، پنج روز پیش از رای گیری سیزدهمین دوره انتخابات ریاست جمهوری ایران این آمار را اعلام کرده و گفته است که تاکنون حدود ۶۷۹ هراز برگه تعرفه رای به نمایندگی‌های ایران در خارج از کشور ارسال شده است.

کل واجدین شرایط رای دادن در ایران ۵۹ میلیون و ۳۱۰ هزار و ۳۰۷ نفر اعلام شده که ۳ میلیون و ۵۰۰ هزار ایرانی خارج از کشور که به گفته مقام های رسمی شرایط رای دهی دارند، از رقم گسترده مهاجرین ایرانی خبر می‌دهد.

مطابق قوانین ایران هر شهروند بالای ۱۸ سال این کشور می تواند در رای‌گیری انتخابات ریاست جمهوری شرکت کند.

شمار قابل توجهی از ایرانیان خارج از کشور افراد کمتر از این سن هستند یا دارای شناسنامه و گذرنامه جمهوری اسلامی ایران نیستند که در شمار افراد واجد شرایط رای دهی قرار داشته باشند.

وزارت خارجه ایران می گوید در ۱۳۳ نمایندگی خارجی این کشور ۲۳۴ شعبه اخذ رای در نظر گرفته شده است اما در سه کشور، دولت ایران نتوانسته امکان برگزاری انتخابات ریاست جمهوری پیدا کند.

انتخابات ایران
شماری از مقام های ارشد فعلی و پیشین جمهوری اسلامی ایران همچون محمود احمدی نژاد شرکت در انتخابات پیش رو را تحریم کرده اند

آقای خطیب‌زاده گفته است که یکی از این سه کشور کانادا است که روابط خود را از ۹ سال پیش با ایران به طور کامل با ایران قطع کرده و از ایرانیان مقیم این کشور خواسته برای رای دادن به نقاط مرزی با آمریکا مراجعه کنند.

وی اشاره‌ای به نام دو کشور دیگر نکرده که دولت ایران موفق به اخذ رای در آن نمی‌شود.

روابط ایران با عربستان سعودی و بحرین هم به طور کامل قطع است اما مشخص نیست ایران توانسته در این کشورها امکان رای‌گیری برقرار کند یا خیر.

علیرغم حضور قابل توجه ایرانی تبارها در اسرائیل، در این کشور هم انتخابات ریاست جمهوری ایران برگزار به دلیل نبود روابط سیاسی و دفتر نمایندگی، برگزار نمی شود.

انتخابات ریاست جمهوری ایران قرار است جمعه ۲۸ خرداد (۱۸ ژوئن) برگزار شود.

شماری از چهره های سیاسی همچون میرحسین موسوی از نامزدهای معترض به انتخابات ریاست جمهوری سال ۱۳۸۸ که اکنون در حبس خانگی است و محمود احمدی نژاد رئیس جمهور پیشین که اعلام پیروزی وی در انتخابات ۸۸ منجر به اعتراضات عمومی بی‌سابقه ای شد، هر دو شرکت در انتخابات ۱۴۰۰ را تحریم کرده‌اند.

رئیس جمهور منتخب ایران نیمه تابستان کار خود را آغار خواهد کرد.

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.