اتهام‌های متقابل روحانی و رئیسی در مورد اعتراضات خونین آبان ۹۸
اطلاعیه دولت می‌گوید طرح حاکمیتی گرانی بنزین در جلسه سران قوا تصویب شد و سپس به تأیید علی خامنه‌ای رسید؛ از سوی دیگر، نحوه و شیوه برخورد با اغتشاش جزء مسئولیت‌های دولت نیست. ستاد ابراهیم رئیسی اما می‌گوید چنین نبوده است.

شورای اطلاع‌رسانی دولت حسن روحانی اطلاعیه‌ای منتشر کرد و در آن به اتهاماتی که برخی نامزدهای انتخاباتی به ویژه در مورد طرح حامل‌های انرژی در آبان ۱۳۹۸ به دولت وارد می‌کنند، پاسخ داد.

در اطلاعیه شورای اطلاع‌رسانی دولت آمده است که این "یک تصمیم کلان ملی و حاکمیتی" به شمار می‌رفت و در جلسات متعدد سران قوا مورد بحث و بررسی قرار گرفته بود. پس از اینکه در خصوص همه ابعاد و جوانب طرح افزایش قیمت بنزین،‌اتفاق نظر حاصل شد، "مصوبه به امضا سران سه قوه رسید" و سپس به اطلاع علی خامنه‌ای رسیده است. پس از "تایید مصوبه از سوی رهبر" اجرای مصوبه از سوی شورای امنیت کشور در دستور کار قرار می‌گیرد.

این اطلاعیه می‌افزاید: «اجرای مصوبه در ابتدا به خوبی و با کمترین حاشیه پیش رفت اما پس از حدود ۲۴ ساعت، برخی مخالفت‌ها از سوی برخی گروهها و اشخاص سیاسی و برخی مسئولان عملا اجماع حاکمیتی حول این مصوبه را پیش چشم مردم شکست و منجر به تحریک افکار عمومی شد.»

دولت روحانی با انتشار این اطلاعیه از نامزدهای انتخابات ریاست‌جمهوری می‌خواهد "از دروغگویی آشکار، اتهام‌زنی، شانه خالی کردن از مسئولیت" بپرهیزند.

اطلاعیه دولت بر "اجماع حاکمیتی" بر افزایش بهای بنزین و تحریک افکار عمومی از سوی "برخی گروه‌ها و اشخاص سیاسی" تکیه می‌کند و از "مراجع ذیصلاح" می‌خواهد به نقش عواملی که این "اجماع حاکمیتی" را به شکست کشاندند رسیدگی کنند.

اطلاعیه دولت در مورد کشته شدن صدها تن از شهروندان معترض به دست نیروهای امنیتی، تنها اشاره می‌کند: «نحوه و شیوه برخورد با اغتشاش جزء مسئولیت‌های دولت نیست.»

پاسخ ستاد رئیسی به اطلاعیه دولت

انتشار اطلاعیه دولت با پاسخ ستاد مرکزی انتخاباتی ابراهیم رئیسی روبرو شد.

به گزارش خبرگزاری تسنیم، ستاد مرکزی ابراهیم رئیسی در مورد نحوه تصمیم‌گیری برای اجرای طرح افزایش قیمت بنزین می‌نویسد: «اولا اصل تصمیم در خصوص گرانی بنزین، زمان و نحوه اجرای آن در دولت اتخاذ شده است و این موضوع بر خلاف ادعای مطرح شده در اطلاعیه دولت، در یکی از جلسات هماهنگی سران قوا صرفا از جنبه اطلاع رسانی مطرح می‌شود و نه از جنبه تصویب. ثانیا صرفا نحوه هزینه‌کردِ درآمدهای ناشی از افزایش قیمت بنزین در جلسه شورای سران تصویب می‌شود نه زمان و چگونگی اجرای آن!»

دولت می‌گوید سران سه قوه طرح افزایش بنزین را تصویب کردند. ستاد رئیسی می‌گوید این طرح دولت بود.
دولت می‌گوید سران سه قوه طرح افزایش بنزین را تصویب کردند. ستاد رئیسی می‌گوید این طرح دولت بود.

بیانیه ستاد مرکزی رئیسی می‌افزاید که سه روز پیش از آغاز طرح افزایش قیمت بنزین، ابراهیم رئیسی با ارسال " یادداشت رسمی مخالفت خود را با اجرای این طرح اعلام کرده و هزینه‌های فراوان اجرای طرح ناشی از عدم تمهید مقدمات و آماده نبودن زیرساخت‌های اجرا را به رییس‌جمهور هشدار می‌دهد".

در حالی که اطلاعیه دولت طرح اصلاح قیمت حامل‌های انرژی در آبان ۱۳۹۸ را یک "اجماع حاکمیتی" می‌داند، بیانیه ستاد ابراهیم رئیسی مدعی است که دولت و رئیس‌جمهور روحانی "زیر بار مسئولیت تصمیم اخذ شده و نحوه اجرای پراشتباه آن نمی‌روند و سعی وافر دارند تا آن را به کل حاکمیت و به خصوص شورای هماهنگی سران قوا منسوب کنند و عصبانیت مردم و اتفاقات پس از آن را به برخی مخالفت‌ها با این تصمیم غیرمدبرانه آقای رئیس‌جمهور منتسب کنند".

در این بیانیه نیز اشاره‌ای به دستگیری‌های گسترده و کشته شدن صدها تن از مردم معترض به دست نیروهای امنیتی نشده است.

ابراهیم رئیسی در سومین مناظره انتخاباتی خود که شبه گذشته از شبکه صداوسیمای جمهوری اسلامی پخش شد گفت که لیست تمام دستگیرشدگان به مناسبت را برای عفو به رهبر جمهوری اسلامی داده است؛ بسیاری از زندان آزاد شده‌اند، مگر آنهایی که با "عوامل خارج از کشور" در ارتباط بوده‌اند.

بسیاری زندانیان اعتراضات سال ۹۸ در وضعیت سلامتی وخیمی به سر می‌برند. چندی پیش خانواده برادران افکاری در برابر زندان عادل‌آباد شیراز مورد ضرب و شتم قرار گرفتند.

مدافعان حقوق بشر با برگزاری تجمعات اعتراضی در شهرهای کشورهای اروپایی توجه افکار عمومی را به وضعیت برادران زندانی افکاری جلب می‌کنند.

سازمان عفو بین‌الملل نیز روز دوشنبه ۱۷ خرداد (۷ ژوئن) در "فراخوان اقدام فوری" خواستار پایان دادن به شکنجه برادران افکاری شد.

این نهاد بین‌المللی حقوق بشر با ارسال توییتی یادآور شد برادران افکاری از شهریور ۹۹ یا جداگانه و یا در کنار هم در سلول‌های انفرادی بدون پنجره محبوس به سر می‌برند.

 

 

 

 

 

 

دویچه وله

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.