انتقال دو زندانی سیاسی از بند زندانیان جرایم خشن

حسین هاشمی و محمد ترکمانی، دو زندانی آبان ۹۸، که در پی انتقال به بند زندانیان جرایم خشن دست به اعتصاب غذا زده بودند، پس از انتقال به تیپ ۲ زندان تهران بزرگ به اعتصاب خود پایان دادند.

آقای هاشمی روز یک‌شنبه، ۲۲ خرداد طی یادداشتی ضمن اعلام این خبر نوشت:« برای من امروز میله‌های سرد تیپ دو و حضور زندانیان سیاسی در کنارم مامنی است که در آن احساس آرامش می‌کنم و دیگر خبری از استشمام مرگ در آن نمی‌بینم.»

حسین هاشمی و محمد ترکمانی به ترتیب در روزهای ۱۱ و ۱۲ خرداد در پی انتقال به تیپ ۴ زندان تهران بزرگ که محل نگهداری زندانیان جرائم خشن است، دست به اعتصاب زده بودند.

آقای هاشمی پس از انتقال، از سوی زندانیان این بند مورد ضرب و شتم قرار گرفته است.

این زندانی سیاسی بابت اتهامات «اهانت به مقدسات و اخلال در نظم و آسایش عمومی» به ۶ سال حبس تعزیری، ۷۴ ضربه شلاق و بابت مجازات تکمیلی به رونویسی از کتاب‌های «سه دقیقه در قیامت، گناه‌شناسی» و «۵۳ سال عصر پهلوی به روایت دربار» و همچنین شست‌وشوی میت به مدت یک ماه روزی چهار ساعت در بهشت زهرا محکوم شد.

حکم او عینا در دادگاه تجدید نظر تایید شد و آقای هاشمی، شهریور ۹۹ جهت اجرای حکم حبس احضار و راهی زندان شد.

حسین هاشمی روز ۳۱ اردیبهشت در نامه‌ای به تشریح وضعیت بد بهداشتی و اقامتی زندان تهران بزرگ (فشافویه) پرداخته بود.

او در بخشی از نامه خود با انتقاد از عدم رعایت طرح طبقه‌بندی زندانیان گفته بود: «ما را در بدترین شرایط زیستی» که «جای مناسبی برای نگهداری حیوانات نیست»، نگهداری می‌کنند.

محمد ترکمانی دیگر زندانی سیاسی نیز که بابت اتهاماتی چون توهین به بنیانگذار جمهوری اسلامی و رهبری و مقدسات، هم‌چنین اتهام تبلیغ علیه نظام به پنج سال زندان محکوم شده بود، بهمن ۹۹ برای تحمل حبس به زندان تهران بزرگ منتقل شد.

انتقال زندانیان سیاسی و مدنی به بخش زندانیان خطرناک، از جمله مواردی است که برای تنبیه و افزایش فشار بر این افراد در زندان‌های ایران صورت می‌گیرد.

پیشتر نیز برخی زندانیان سیاسی و مدنی دیگر ازجمله آرش صادقی در نامه‌هایی از این موضوع و عدم اجرای طرح طبقه‌بندی زندانیان انتقاد کرده بودند.

 

 

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.