انتخابات ۱۴۰۰؛ مناظره سوم نامزدها و واکنش کاربران فضای مجازی
سومین مناظره انتخابات ریاست جمهوری ایران روز گذشته (۲۲ خرداد/۱۲ ژوئن) برگزار شد و کاندیداها برای آخرین بار تلاش کردند مردم را به رای دادن تشویق کنند. در این مناظره، که از تلویزیون حکومتی ایران به طور زنده پخش شد، نامزدها همچنین به طور جداگانه در فرصت‌های چند دقیقه‌ای برنامه‌های خود و نقدشان به دیگر نامزدها را بیان کردند.

گرچه صحبت‌های کاندیداها و انتقادات تندشان از یکدیگر در فضای مجازی واکنش‌برانگیز شد، اما به نظر نمی‌رسد که این صحبت‌ها تحریم‌کنندگان انتخابات را قانع کرده باشد که پای صندوق‌های رای بیایند.

بسیاری از کاربران با هشتگ #رای_بی_رای می‌گویند مناظره‌ها تاثیری در تصمیم‌شان نداشته است و همچنان انتخابات را تحریم می‌کنند.

بعضی از کاربران نیز مناظره‌ها را به "برنامه طنز" تشبیه کردند.

دوستدار زندگی

یک کاربر در توییتر با اشاره به اعدام نوید افکاری نوشت: "فریاد زدیم اعدام نکنید، شما نشنیدید. برای رای التماس کنید، ما نمی‌شنویم."

نوید افکاری کشتی‌گیر ۲۷ ساله ایرانی بود که در پی شرکت در اعتراضات مرداد ۱۳۹۷ بازداشت و سپس به قتل یک کارمند حراست متهم، محکوم و اعدام شد. نوید افکاری ۲۲ شهریور ۹۹ اعدام و شبانه دفن شد.

پردیس

یک کاربر دیگر گفته که پیامد رای دادن این است که افرادی مانند محمدجواد ظریف، وزیر خارجه ایران، نمی‌توانند در مجامع بین‌المللی ادعا کنند که مردم از این حکومت حمایت می‌کنند.

تصویری از سه نفر از کاندیداها که در حاشیه مناظره باهم می‌خندند در فضای مجازی واکنش‌های زیادی به دنبال داشته است. عده‌ای می‌گویند این نشان می‌دهد که حمله تند کاندیدا‌ها به یکدیگر جلوی دوربین واقعی نیست.

سه نفر از نامزدها

در این حال صحبت‌های عبدالناصر همتی درباره لیست ۱۱ نفره بدهکاران کلان بانکی و دادن لیست به ابراهیم رئیسی واکنش‌های زیادی را در پی داشته‌است.

عده‌ای از کاربران از آقای همتی به دلیل دادن فهرست ۱۱ نفره تقدیر کرده و عده‌ای هم از اینکه او خودش این نام‌ها را زودتر منتشر نکرده انتقاد کرده‌ اند.

با این‌حال طرفداران آقای همتی با هشتگ #موج_همتی از او حمایت کرده‌اند و دست‌نوشته محمد خاتمی مبنی بر "نیاز جامعه به نشاط انتخاباتی" را به دعوت برای رای دادن به همتی تعبیر کرده‌اند.

محمد خاتمی رئیس جمهوری پیشین ایران در پیامی به کنگره سراسری حزب جوانان ایران اسلامی گفت: "جامعه ما نیاز به نشاط و امید و اشتیاق به شرکت در عرصه سرنوشت دارد".

یک کاربر در توییتر نوشت که به همتی رای می‌دهد چون نمی‌خواهد رئیسی "احمدی‌نژاد دوم باشد".

س. کمالی

یک نفر هم نوشته که با پیوستن خاتمی به موج همتی اصلاح‌طلبان دیگر بهانه‌ای برای عدم حضور ندارند.

بسیاری از کسانی که گفته‌اند در انتخابات شرکت می‌کنند از رئیسی حمایت کرده‌اند.

یک کاربر در همین خصوص گفته که به رئیسی رای می‌دهد چون معتقد است که به تمام وعده‌هایش عمل کرده است.

محنا مهدوی

 

 

 

 

رادیوفردا

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.