علی لاریجانی از شورای نگهبان خواست دلایل رد صلاحیتش را 'بدون پرده‌پوشی' اعلام کند

علی لاریجانی، مشاور رهبر جمهوری اسلامی، از شورای نگهبان خواسته دلایل رد صلاحیتش برای نامزدی در انتخابات ریاست جمهوری ۱۴۰۰ را به صورت عمومی و "بدون هرگونه پرده‌پوشی" اعلام کند.

آقای لاریجانی، رئیس پیشین مجلس ایران و عضو مجمع تشخیص مصلحت نظام، ۱۴ روز بعد از اعلام نامزدهای نهایی، در بیانیه‌ای کوتاه "گزارش‌های داده‌شده" به شورای نگهبان درباره او و خانواده‌اش را "کذب" خوانده است.

آقای لاریجانی از شورای نگهبان خواست "کلیه دلایل عدم احراز صلاحیت" او را "بدون هرگونه پرده‌پوشی به صورت رسمی و عمومی" اعلام کند.

عباسعلی کدخدایی، سخنگوی شورای نگهبان در واکنش به این درخواست در توییتر نوشت که در قانون انتخابات "برای اعتراض به عدم احراز صلاحیت و انتشار عمومی دلایل آن" حکمی پیش‌بینی نشده است.

آقای کدخدایی با دفاع از عملکرد شورای نگهبان نوشت: "احراز و عدم احراز صلاحیت داوطلبان ریاست جمهوری بر اساس اسناد و مدارک کافی و قابل اعتماد" انجام شده است.

آقای لاریجانی در انتهای بیانیه خود از شورای نگهبان خواسته بود به "سیاست کلی مصوب"رهبر جمهوری اسلامی برای پاسخگویی عمل کند.

حساب‌های کاربری آقای لاریجانی در شبکه‌های اجتماعی در توضیح این جمله به یکی از بندهای "دستور حاکمیتی در پی ابلاغ سیاست‌های کلی انتخابات در سال ۹۵" اشاره کردند.

در بند ۲ـ۱۱ سیاست‌های کلی انتخابات که در مهرماه ۱۳۹۵ از سوی آیت‌الله خامنه‌ای ابلاغ شده، "پاسخگویی مکتوب در خصوص دلایل ابطال انتخابات و رد صلاحیت داوطلبان در صورت درخواست آنان" به عنوان یکی از وظایف نظارتی شورای نگهبان ذکر شده است.

شورای نگهبان همواره گفته است که دلایل تایید نشدن صلاحیت داوطلبان انتخابات محرمانه است و حتی در مواردی که خود افراد خواهان اعلام عمومی این دلایل شده‌اند، درخواست آنها بی‌پاسخ مانده است.

شورای نگهبان که نامزدهای نهایی را از میان داوطلبان ریاست جمهوری انتخاب می‌کند، علاوه بر علی لاریجانی، صلاحیت اسحاق جهانگیری، معاون اول رئیس جمهور و محمود احمدی‌نژاد، رئیس جمهور پیشین ایران را هم رد کرد.

رد صلاحیت‌های گسترده که همواره بخشی از روند انتخابات در جمهوری اسلامی بوده، این بار باعث شکافی عمیق در میان هواداران حکومت شد که به حذف سیاستمداران شناخته‌شده حکومتی مثل علی لاریجانی انتقاد داشتند.

منتقدان می‌گویند روند این انتخابات طوری طراحی شده که ابراهیم رئیسی، رئیس قوه قضائیه، بدون داشتن رقیبی جدی به مقام ریاست جمهوری برسد.

چه گزارشی درباره خانواده‌ علی لاریجانی داده شد؟
بعد از رد صلاحیت علی لاریجانی، گزارش‌هایی درباره دلایل آن و اتفاقاتی که در جلسه شورای نگهبان افتاد، منتشر شد که مهم‌ترین آن بررسی موضوع "تابعیت خارجی" فرزند آقای لاریجانی بود.

بر اساس این گزارش‌ها در جلسه بررسی صلاحیت آقای لاریجانی گفته شده که دختر او تابعیت بریتانیا را دارد و به مصوبه‌ای در شورای عالی امنیت ملی استناد شده که اقامت بریتانیا را برای مسئولین جمهوری اسلامی و خانواده آنها ممنوع می‌کند.

بنا بر این گزارش‌ها علی لاریجانی و دخترش این موضوع را تکذیب کردند و صادق لاریجانی، برادر علی لاریجانی و عضو شورای نگهبان هم در جلسه بررسی صلاحیت برادرش به این مسئله اعتراض کرده است.

علی و صادق لاریجانی
صادق لاریجانی (چپ) که خود عضو شورای نگهبان است به شدت به رد صلاحیت برادرش اعتراض کرد

صادق لاریجانی بعد از اعلام نهایی نامزدها و حذف برادرش به شدت از شورای نگهبان که حدود ۲۰ سال عضو آن بوده، انتقاد کرد.

او گفت "هیچ گاه تصمیمات شورا را تا این حد غیر قابل دفاع نیافته‌ام، چه در تأیید صلاحیت‌ها و چه در عدم احراز صلاحیت‌ها."

صادق لاریجانی "دخالت‌های فزاینده دستگاه‌های امنیتی از طریق گزارش‌های خلاف واقع" را در تصمیم‌های شورای نگهبان و "نابسامانی‌ها" موثر خواند.

راضی یا معترض؟
با وجود این اعتراض‌ها، آیت‌الله علی خامنه‌ای، رهبر جمهوری اسلامی، دو روز بعد از اعلام فهرست نهایی نامزدها، با حمایت کامل از شورای نگهبان گفت که این شورا "طبق وظیفه‌ خودش آنچه را که باید انجام بدهد و لازم می‌دانست انجام داد."

آقای خامنه‌ای از نامزدهایی که صلاحیتشان رد شد اما "نجیبانه" با این مسئله برخورد کردند، تشکر کرد.

علی لاریجانی از جمله نامزدهایی بود که در اولین واکنش رسمی بعد از رد صلاحیت گفت "راضی به رضای الهی" هستم و از مردم خواست در انتخابات شرکت کنند.

آیت‌الله خامنه‌ای در سخنرانی بعدی‌اش از "جفا و ظلم" به بعضی نامزدها در جریان بررسی صلاحیت‌ها انتقاد کرد و از دستگاه‌ها خواست که این مسئله را جبران کنند.

گروهی این گفته‌های رهبر جمهوری اسلامی را انتقاد از شورای نگهبان تعبیر کردند و احتمال تغییر در تصمیم این شورا و تایید صلاحیت آقای لاریجانی را مطرح کردند.

اما شورای نگهبان در بیانیه‌‌ای با رفع مسئولیت از خود، رسانه‌ها و فضای مجازی را به خاطر "استناد به بعضی از گزارش‌های نادرست و غیرمستند در مورد برخی داوطلبان محترم و بستگان ایشان" مقصر دانست.

 

 

 

 

 

 

بی بی سی

چاپ ایمیل

تماس با البرزنیوز

payam

لطفن برای فرستادن پیام، پیشنهاد و نظر خود برای البرز نیوز از این بخش استفاده نمایید.
×

با ادامۀ گردش در این تارنما، شما بهره گرفتن از کوکی‌ها و یا فناوری‌های مشابه را می‌پذیرید.  بکارگرفتن کوکی‌ها برای ارزیابی شمار کاربران، ارائۀ کاربردها و آگاهی‌های تازه به آنان و نیز تبلیغات تجاری اهمیت دارد.